Bizarní shromáždění: Demonstranti s nápisy Ortel a za hudebního doprovodu Daniela Landy protestovali proti údajnému neonacismu brigády vzniklé z pluku Azov
Několik desítek demonstrantů dorazilo včera večer do centra Prahy, aby protestovali proti debatě zástupců ukrajinské třetí samostatné brigády s krajany. Akce se konala v divadle X10 v Charvátově ulici. Na protest dohlíželi policisté a antikonfliktní tým. Příslušníci brigády chtěli mluvit s Ukrajinci žijícími v zahraničí o vývoji války i budoucnosti Ukrajiny. Odpůrci debaty ji označili za akci nacistickou. Pluk Azov, z jehož veteránů se v roce 2022 zformovala třetí útočná brigáda, má velmi kontroverzní minulost, protože byl původně složen s příznivců neonacistických skupin. Později se však pluk neonacistů zbavil. Jako nacistickou organizaci ho však nadále vykresluje Kreml, který ospravedlňuje svou invazi na Ukrajinu jako boj proti nacismu.
Na místě protestu byly vidět české vlajky i jedna sovětská. Nechyběli zástupci komunistické strany a nápisy “KSČM proti fašismu”. Podle jednoho z řečníků “debatuje uvnitř v divadle parta profesionálních vrahů”. “Máme tady politické procesy, máme tady politické vězně,” tvrdil další z řečníků. “Hanba vládě,” skandovali demonstranti.
Někteří demonstranti měli na sobě čepice nebo trička s nápisem Ortel, což je xenofobní hudební skupina v jejímž čele stojí Tomáš Hnídek, který působil v neonacistické kapele Conflict 88. Číslice 88 je kódem neonacistické scény symbolizují známý nacistický pozdrav doprovázený zdviženou pravicí.
“Mezi jednotlivými projevy se proruským bojovníkům proti údajnému ukrajinskému neonacismu o zábavu stará hudební doprovod. Z reproduktorů zazněla i píseň Daniela Landy, který na přelomu 80. a 90. let působil jako zpěvák a frontman skinheadské kapely Orlík,” komentoval včerejší demonstraci na sociálních sítích analytik Roman Máca.
Po 19:30 vyzval řečník a po něm i policie přítomné, aby se přesunuli o několik desítek metrů dál. Řečník to zdůvodnil nálezem podezřelého předmětu. Policie pak přiměla přítomné, aby se přesunuli na Národní třídu. Protestující při tom křičeli na policisty “gestapo ” a poukazovali na to, že debatu v divadle nechala policie pokračovat. Server Novinky.cz uvedl, že podle mluvčího policie Jana Rybanského se v tašce na ulici našla maketa výbušného nástražného zařízení – drátky a elektronika zalepené v krabici od bot.
Na debatu do divadla přišla podle informací ČTK předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Na její adresu zazněly výkřiky, že šíří “ukronacistická” hesla. Nesouhlasné výkřiky a skandování si vysloužil i muž s ukrajinskou vlajkou. Na místě byli také odpůrci protestu. “Hanba komoušům,” křičel opačný tábor. Před 21:00 organizátoři protest proti akci ukrajinské brigády ukončili, na místě zůstávaly už jen hloučky lidí.
Neonacistická minulost pluku Azov a jeho následná očista
Třetí útočná brigáda vznikla na konci roku 2022 z veteránů pluku Azov a spadá pod pozemní síly ukrajinské armády. Pluk Azov se původně zformoval jako dobrovolnická jednotka v roce 2014 pro boj proti Ruskem podporovaným separatistům na východě Ukrajiny.
Bojovníky tehdy však jednotka čerpala zejména z řad neonacistických kruhů. V jeho řadách bojovali nejen neonacisté z Ukrajiny, ale také z Ruska, Švédska, Dánska a Finska, Itálie nebo Španělska.
I kvůli tomu USA v roce 2015 zakázalo výcvik radikálů z Azovu a v roce 2017 vydalo zákaz poskytování amerických zbraní pluku Azov. Zakladatelem praporu Azov byl ukrajinský ultrapravicový radikál Andrij Bileckyj, šéf Sociálně nacionálního sdružení, které bylo volně spojeno s ukrajinským neonacistickým Pravým sektorem. Bileckyj byl znám pod bojovou přezdívkou Bílý vůdce.
Po začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se brigáda snažila změnit svůj veřejný obraz tím, že se zbaví kontroverzí ohledně svého ultranacionalistického původu. Očista se zřejmě podařila a Spojené státy v červnu 2024 svůj zákaz poskytování zbraní zrušily.
Vojáci Azovu sehráli na jaře 2022 klíčovou roli při obraně Mariupolu, kde řadu týdnů bojovali proti ruské přesile, v obklíčení a s nedostatkem munice. Jejich odpor se stal symbolem ukrajinské houževnatosti ve válce proti Rusku. Stovky členů Azovu již dva roky zůstávají v ruském zajetí.
Středeční setkání je součástí “tour po Evropě” brigády, minulý týden její členové navštívili Polsko. Podobné akce se měly konat také v Německu, Nizozemsku a Belgii. Organizátoři je ale zrušili. Rozhodnutí vysvětlili bezpečnostními důvody. V pátek 2. srpna by měli příslušníci brigády přijet do Vilniusu.