Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ara Fest poprvé v Brně: Romská kultura oživí město od 17. do 19. července, po představení Dajori se bude diskutovat o odškodnění sterilizovaných žen

17. července 2024
Čtení na 2 minuty
Pavlína Matiová v divadelní inscenací Dajori (Maminka) (FOTO: organizace Ara Art)
Pavlína Matiová v divadelní inscenací Dajori (Maminka) (FOTO: organizace Ara Art)
Festival romské kultury Ara Fest se od svého založení v roce 2017 stal tradiční událostí, která každoročně přitahuje milovníky romské kultury. Letos se festival, organizovaný spolkem ARA ART, poprvé rozšíří do čtyř českých měst, přičemž druhou zastávkou po Plzni bude Brno. I zde se bude po divadelním představení Dajori diskutovat o odškodnění protiprávně sterilizovaných žen.

„Brno je kulturně bohaté město, a to jak z hlediska majoritní, tak i romské společnosti. Proto jsem moc rád, že se nám letos podařilo naplánovat realizaci Ara Festu i zde,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz programový ředitel festivalu a ředitel pořádajícího spolku Ara Art David Tišer.

„Program jsme skládali tak, aby si na své přišlo co nejširší spektrum diváků. Je připraveno divadelní představení v Huse na Provázku, výstava v Muzeu romské kultury, jeden sólový koncertní večer na Staré radnici a na závěr pak velký open air koncert na Dominikánském náměstí, kde fanouškům zahrají současné hvězdy romského popu,“ dodal.

Brněnský Ara Fest zahájí divadelní skupina Ara Art inscenací Dajori ve středu 17. července od 19:00 ve studiu divadla Husa na Provázku. Toto autorské divadelní zpracování, režírované Davidem Tišerem, se věnuje tématům romských žen a jejich těžkým osudům během 20. století. Představení kombinuje existující literární texty romských autorek s vyprávěním pamětnic a mapuje tak osudy čtyř generací romských žen v Čechách a na Slovensku. V hlavní roli se představí Pavlína Matiová.

Data a místa představení:

4. července, 17:30 – divadlo Dialog, Plzeň
17. července, 17:30 – Divadlo Husa na provázku – studio, Brno
8. srpna, 17:30 – Divadlo D21, Praha
22. srpna, 17:30 – Studio G, Ostrava
5. září, 17:30 – Jablonec nad Nisou (divadelní prostor bude upřesněn)
6. říjen, 17:30 – Ústí nad Labem, (divadelní prostor bude upřesněn)

 

Představení se věnuje i příběhům nedobrovolné sterilizace romských žen, protože počátkem roku 2022 vstoupil v účinnost zákon o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám sterilizovaným v rozporu s právem, tedy zákon, který přiznává právo na odškodnění za nedobrovolnou sterilizaci ženám, kterým byl zákrok proveden mezi lety 1966 a 2012. Stovky žen mají žádost podánu a čekají na její schválení, mnoho jiných si se složitým administrativním procesem neví rady mimo jiné i proto, že jim často chybí zdravotní dokumentace. Na podání žádosti přitom mají oběti posledních 6 měsíců – po 1. lednu 2025 už to nebude možné.

„Každé představení je spojeno s debatou s některou z ženských romských osobností, s níž se nejen pobavíme o tématu jako takovém, ale také shrneme všechny potřebné informace včetně těch, které odkazují na přímou, bezplatnou pomoc žadatelkám o odškodnění. Tu nabízíme nejen my v Ara Art, ale i další organizace,“ vysvětlil David Tišer. „V Brně s námi po představení bude debatovat novinářka a moderátorka Jarmila Balážová,“ dodal s tím, že debata se uskuteční po skončení představení od 20:30.

Ve čtvrtek 18. července od 16:00 pokračuje festival zahájením výstavy „O Roma keren (Romové pracují)“ v prostorách Muzea romské kultury. Večer od 20:00 proběhne koncert na Staré radnici, kde vystoupí David Kraus a Gipsy Brothers.

Třídenní festival zakončí v pátek 19. července velký open air koncert na Dominikánském náměstí. Mezi 16:00 a 22:00 zde vystoupí řada romských interpretů, mezi nimiž se představí například herec a zpěvák Marsell Bendig, slovenský zpěvák a muzikant Tomáš Botló, a kapela Edit Band, která slibuje hudební smršť.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon