Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Anticiganismus i Antisemitismus jsou v evropské kultuře zakořeněny po staletí, odborníci diskutovali o příčinách nenávisti v internetovém prostředí

29. června 2020
Čtení na 2 minuty
Ilustrační FOTO: www.errc.org

Organizace ROMEA uspořádala v rámci mezinárodního projektu Remember and Act! (Re-ACT), v němž působí spolu s organizacemi International Network Against Cyber Hate (INACH), LICRA a SYNYO, dvě online konference, které se věnovaly fenoménům antisemitismu a anticiganismu v internetovém prostředí a jejich kořenům. Obou konferencí a následných specializovaných workshopů se vedle organizátorů zúčastnilo zhruba čtyřicet expertů z téměř dvacítky zemí včetně Kanady, Izraele, Španělska, Rumunska či Německa. Obě akce proběhly ve spolupráci s European Roma Grassroots Organisations Network (ERGO).

PROJEKT Re-ACT!

  • Více informací: https://react.inach.net/
  • Podělte se s námi o své online i offline zkušenosti s antisemitismem a anticiganismem a nechte svůj hlas slyšet – zúčastněte se našeho průzkumu ZDE.
  • Projekt Re-ACT je financován programem Evropské unie “The Rights, Equality and Citizenship Programme (2014-2020)”.

Hlavní příspěvek na online konferenci věnované  anticiganismu přednesla Gwendolyn Albert, která působí v organizaci ROMEA a dlouhodobě zkoumá porušování lidských práv a diskriminaci především vůči Romům v České republice i v zahraničí. Soustředila na současné formy anticiganismu na sociálních sítích.

“Jak anticiganismus, tak antisemitismus, jsou zakořeněny po staletí v evropských představách o tom, jak definovat členy ‘národa’,” uvedla Albert. “Odborníci, jako je Sarah Carmona a další, sledují vizuální zobrazování v evropské kultuře, které bylo zvyklé na exotizaci Romů a dělá z nich ‘cizince’, podobné aspekty se dnes objevují na sociálních sítích,” dodala Gwendolyn Albert.

Mark Gardner z britské organizace Community Security Trust, která se zabývá monitoringem rasismu, antisemitsmu a obecně xenofobie a poskytuje ochranu obětem takto motivovaného násilí ve Velké Británii, byl hlavním řečníkem online konference věnované antisemitismu.

Oba mluvčí se zároveň zaměřili na osvětlení toho, na jakých ideologických podkladech tyto současné jevy stojí a jak jsou provázané se “starými” koncepty nenávisti vůči židovské a romské menšině, které byly využívány například nacistickou propagandou.

Během workshopů, které navazovaly na hlavní tématické bloky, účastníci z řad expertů na nenávistné projevy na internetu, pracovníků s mládeží, historiků a odborníků na lidská práva sdíleli zkušenosti z praxe a diskutovali o potřebách v oblasti boje proti antisemitismu a anticiganismu nejen v kyberprostoru. Společně se také snažili identifikovat vzdělávací materiály, příklady dobré praxe a nástroje, které se osvědčily v prevenci rasismu, xenofobie a dalších forem nenávistných projevů šířích se na internetových platformách i v “offline” životě.

Ochota expertů sdílet své znalosti a zkušenosti je podstatnou součástí projektu Re-ACT!, jehož smyslem je na základě analýzy nenávistných projevů a praktik v online prostoru rozšířit povědomí o motivech těch, kteří se jich dopouští, a jak jim účinně bránit. Tato snaha se jeví dnes stále potřebnější i vzhledem k tomu, že přímých pamětníků hrůz holocaustu ubývá a naopak přibývá těch, kteří dopady nacistické ideologie zpochybňují.

V rámci projektu Re-ACT! tak vznikne také virtuální vzdělávací “hub”, čili jakési centrum pro sdílení vzdělávacích a metodických materiálů, v nichž zájemci z řad profesionálů, jako jsou učitelé, pracovníci s mládeží či zástupci občanské společnosti, stejně jako široké veřejnosti naleznou aktuální ověřené informace a doporučení pro oblast prevence online nenávisti vůči Židům, Romům a dalším marginalizovaným skupinám a také  kontext současného stavu.

V současné době běží také možnost zapojit se do projektu Re-ACT, a to formou vyplnění online dotazníku, jehož výstupy budou sloužit pro tvorbu a nastavení budoucího virtuálního vzdělávacího hubu.  

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon