ANO s KSČM pohřbily jednání o exekučním řádu. Mimořádné schůzi Sněmovny dominovaly obstrukce
Středeční mimořádné jednání poslanců k insolvencím a exekucím skončilo fiaskem. Druhé čtení novely exekučního řádu se nestihlo dokončit, na insolvenční novelu se vůbec nedostalo. Poslanci ANO a KSČM navíc odmítli ve schůzi pokračovat po stanovených dvou hodinách jednání, které provázely obstrukce některých politiků. Poslanec Farský obvinil ANO z úmyslného odkládání. Poslanci Valachová a Nacher přislíbili se k oběma tiskům co nejdříve vrátit.
“Dokud to nebude realita, jsou to jen slova. Leží tu rok a půl,” rozčílil se v závěru mimořádné schůze Jan Farský ze STANu k obstrukcím k exekučnímu řádu. Mimořádnou schůzi Sněmovny svolali opoziční poslanci, kteří viní ANO z toho, že ani jeden z důležitých tisků k insolvencím a exekucím ve skutečnosti projednat nechtějí. Odkládání právě těchto dvou novel v době současné pandemie a hospodářské recese je velmi riskantní a nebezpečné. To si myslí i organizace pomáhající lidem v nouzi a dluhoví experti. Na včerejší schůzi se přitom měly ke komplexnímu návrhu novely načítat důležité pozměňovací návrhy poslanců a poslankyň.
“ANO pod taktovkou Jaroslava Faltýnka to dnes (10. února 2021, pozn. redakce) dokončit nechtělo a záměrně projednání zablokovalo. Nejdříve hlasovalo proti pokračování jednání po 19. hodině a posléze i proti dokončení druhého čtení exekuční novely. Pokud s tímto výrokem nesouhlasí, tak ať urgentně sjednají nápravu a svolají rychle další mimořádnou schůzi či to zařadí na program Sněmovny řádné,” komentuje výsledek jednání Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení.
S tím souhlasí také Věnek Bonuš, právník Frank Bold z platformy Rekonstrukce státu, která na průtahy dlouhodobě upozorňuje: “Vládní ANO tak opět potápí snahy o ukončení kšeftování s dluhy, které prostřednictvím vládní novely zákona samo deklarovalo. V tuto chvíli tak reálně hrozí, že poslanci nestihnou novelu probrat do konce volebního období.”
Podle opozice i odborníků jde nyní o to, aby se tisky už déle neblokovaly a pustily se v legislativním procesu dál. Proti insolvenční novele stejně jako proti reformě exekučního řádu existuje ovšem velký odpor věřitelské lobby a velkých exekutorských úřadů. “Insolvenční novela jde podle jejích kritiků nad rámec evropské směrnice, která doporučuje zkrácení oddlužení z 5 na 3 roky “pouze” pro podnikatele. Kritici ovšem neuvádí, že směrnice doporučuje tříleté oddlužení i pro spotřebitele. Navíc to v praxi prostě oddělit efektivně nelze,” uvádí Pavla Aschermannová z organizace RUBIKON Centrum.
Zatímco projednání novely insolvenčního zákona v tomto volebním období je ohroženo, exekuční řád má ještě naději, dodrží-li ANO svůj slib z mimořádné schůze k co nejdřívějšímu pokračování druhého čtení. V poslední době se navíc množí studie a akce, např. studie CETA či akce Hospodářské komory ČR, zaměřující se pouze na část aspektů reformy a opomíjející zbylé. To může být podle odborníků velmi nebezpečné, politici se totiž často těmito manipulativní výsledky pro neznalost problematiky ohánějí.