Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Američtí Romové si v České republice připomínají 80. výročí romského holokaustu, představili Mapu paměti Romů

09. srpna 2024
Čtení na 3 minuty
Prezentace Mapy paměti Romů pro Ameriku, která je projektem vzniklým z příspěvků a angažovanosti Romů, romských a proromských občanských organizací, obhájců lidských práv, akademiků, veřejných činitelů a další veřejnosti, 8. srpna 2024, Praha. Uprostřed stojí kurátorka Katariina Lillqvistová.
Prezentace Mapy paměti Romů pro Ameriku, která je projektem vzniklým z příspěvků a angažovanosti Romů, romských a proromských občanských organizací, obhájců lidských práv, akademiků, veřejných činitelů a další veřejnosti, 8. srpna 2024, Praha. Uprostřed stojí kurátorka Katariina Lillqvist (FOTO: ČTK / Vondrouš Roman)
Při příležitosti letošního 80. výročí romského holokaustu přijela do České republiky z obou amerických kontinentů skupina sedmi obhájců lidských práv Romů. Navázala tak na program v Polsku, kde se v Osvětimi zúčastnili akcí připomínající památku více než 3000 Romů, mužů, žen i dětí, kteří byli před 80 lety 2. srpna 1944 v Osvětimi hromadně zavražděni. Právě tento den je nyní mezinárodním Dnem obětí romského holocaustu.

“Je to vůbec poprvé, kdy se Romové z celého světa společně schází, aby pomohli uchovat tuto vzpomínku živou a aby společně promluvili o problémech Romů,” řekl pro zpravodajský server Romea.cz přítomný Nathan Mick, Rom ze Spojených států amerických.

Ve čtvrtek 8. srpna přijeli američtí Romové do Prahy z Brna, kde předešlý den navštívili Muzeum romské kultury. V Praze pak zavítali do gotické Novoměstské radnice na Karlově náměstí na komentovanou prohlídku výstavy nazvané “Těžká krajka”. Tuto výstavu připravilo Severské romské muzeum ve spolupráci s finským velvyslanectvím, městskou částí Praha 2, Novoměstskou radnicí a projektem Oulu2026 – Evropské hlavní město kultury. Je otevřená do 1. září a představuje historické krajky a romskou krajkářskou tradici, která byla v období po druhé světové válce až do přelomu tisíciletí hlavním způsobem obživy romských rodin ve Finsku.

V Novoměstské radnici také skupina amerických Romů představila Mapu paměti Romů, projekt, který má připomenout a znovuobjevit místa spjatá s životem Romů a připomínat jejich historii a tradice.

Ana Dalila Gomez Baos z Kolumbie představuje na Mapě Romů město Aracataca, které bylo rodným městem slavného kolumbijského spisovatele Gabriela Garcíi Marqueze. Tady se nachází fiktivní hrob jedné ze stěžejních postav Marquezovy nejslavnější knihy “Sto let samoty”, Meliquadese. Melquiades byl potulný Rom, který hlavního hrdinu knihy fascinoval svými znalostmi a mystikou.

Ana Dalia má ambice založit romské muzeum v hlavním městě Bogotě k výročí romského holokaustu 2. srpna.

Nathan Mick ukazuje na Mapě Washington D.C., kde se nachází muzeum holokaustu, jehož součástí je i vzpomínka na vyvražděné Romy. Jak říká, tato součást historie zatím bohužel stále chybí v běžné výuce v amerických školách. A ani jeho rodiče tuto skutečnost před ním v dětství a dospívání nezmiňovali.

“Přitom uchování této vzpomínky nám pomůže docílit toho, aby se už nikdy nic takového nestalo,” říká Nathan.

Mapa vznikla v roce 2023 a účastníci doufají, že míst po celém světě bude přibývat.

Dosavadní místa na mapě navrhovali často lidé z místních romských komunit na americkém kontinentě. Poté jejich návrhy hodnotili experi, kteří zkoumali, zda je možné místa historicky doložit. Místa, kde nyní romské komunity žijí, nebyla označena z etických důvodů.

Kurátorka výstavy Katariina Lillquvistová, Finka s romskými kořeny, která studovala v Praze loutkářství, žije částečně v Praze a mluví plynně česky. Popisuje život Romů ve Finsku jako “archaický”. Romové ve Finsku prý stále chodí v tradičních kostýmech, a to i doma. Kostýmy zdobené krásnými krajkami jsou také k vidění na výstavě v Novoměstské radnici.

Život ve Finsku se oproti 70. letům změnil a Romové se z dřevěných osad, kde podle Katariiny trpěli velkou zimou, přesunuli do paneláků. Diskriminace Romů však stále pokračuje a přispívají k ní především sociální média a s nimi spojená “hate speech”.

Finský ambassador v Praze Pasi Tuominenale ale tvrdí, že diskriminace ve Finsku není tak velká jako v Čechách a na Slovensku.

“Také, co se týče začleňování Romů do společnosti, rovných příležitostí ve vzdělání, v bydlení a v pracovních příležitostech jsme vpředu.  Vše se začalo měnit k lepšímu díky občanským uskupením, které se utvářely od počátku 60. let,” dodává velvyslanec.

Podle Dafiny Savič, srbské aktivistky žijící v Kanadě, je smutné, že Romové často raději popírají svoji identitu, aby si život usnadnili. “Život s tím, že jsem Rom nebo Romka je plný obtíží a překážek,” říká Savič.

Nathan Mick ale dodává, že právě odolnost Romů a fakt, že jsou stále tady, stále mluví romsky, přestože po staletí čelí nenávisti a předsudkům okolního světa, ho činí hrdým na to, že on sám je Rom.

“Je ale třeba vzdělání a ukazovat ostatním, že Romové dokáží být úspěšní,”dodává Nathan, který sám má za  sebou úspěšnou kariéru jako poradce senátora a organizátor prezidentských kampaní pro George W. Bushe a John McCaina.

Program pro americké Romy, který organizuje Informační centrum OSN v Praze, Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva a další partneři, pokračuje v pátek návštěvou památníku v Letech.

Nathan říká, že mu tahle akce doslova změnila život a po příjezdu Romů bude ještě více bojovat za práva Romů. Také doufá, že takováto setkávání budou pokračovat. Říká, že je krásné vidět, že ať žijí Romové kdekoli, jsou jedna velká rodina.

“Pro Romy je jen obloha střechou,” dodává Michel Luiz Kriston z Brazílie.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon