Americký diplomat: Práce pražského Institutu šoa se nezdá moc viditelná
Aktivity nového Evropského institutu odkazu šoa, který sídlí v Česku, se v USA nezdají příliš viditelné, řekl v rozhovoru s ČTK zvláštní zmocněnec pro otázky holokaustu amerického ministerstva zahraničí Douglas Davidson.
V Praze se proto zajímal o činnost institutu. Spojené státy přislíbily, že na ni přidají 750.000 dolarů (asi 13,5 milionu korun). Davidson připustil, že americká vláda má zpoždění se zasláním první části peněz.
Institut vznikl loni v lednu na základě takzvané Terezínské deklarace, kterou zástupci EU podepsali během českého předsednictví sedmadvacítky v roce 2009. Institut dnes ČTK sdělil, že v prvním roce existence řešil otázky kolem svého založení a mimo jiné i mezivládní jednání o doporučeních k restitucím nemovitého majetku zabaveného v letech 1933 až 1945 obětem holokaustu a dalším obětem nacismu.
Institut, který čeká též na nového ředitele, neboť Lukáš Přibyl rezignoval, má sloužit jako fórum států a organizací zastupujících oběti holokaustu.
“Byly zde jisté obavy, co se děje, protože v současnosti zde není mnoho viditelných aktivit,” uvedl na adresu institutu Davidson. Chápe ale, že rozjezdy nových organizací trvají nějakou dobu, i když v Česku to prý je ještě “možná trochu déle než jinde”. Uvedl, že z rozhovorů se zástupci institutu a ministerstva zahraničí ale nabyl dojmu, že vše je na dobré cestě. Impulz očekává od nového ředitele. Davidson nechtěl přímo kritizovat české úřady, protože vláda USA podle něj také dosud neposlala první část slibované částky.
Podle zástupců institutu se v lednu sešly správní a dozorčí rada, které mimo jiné “s uspokojením konstatovaly, že se během uplynulého roku podařilo připravit a registrovat zakládací dokumenty institutu”. V komuniké také pozitivně hodnotí to, že se institut podílel na mezivládních jednáních o doporučeních pro restituce v oblasti nemovitého majetku. S nimi loni v Praze souhlasily čtyři desítky států. V plánu činnosti pro letošek je podle rad důraz na péči o přeživší a majetek. Konkrétněji by se k plánu měla vyjádřit i EU.
Zakladatelem institutu je české ministerstvo zahraničí, které na jeho práci přispívá ročně osmi miliony korun a má své zástupce v obou radách. V budoucnu by se měla organizace přestěhovat z Prahy do Terezína, který během nacismu byl místem utrpení desetitisíců lidí nejen židovského vyznání.