Americké velvyslanectví ocenilo zakladatelku Romodromu Marii Gailovou za práci pro romskou komunitu. Získala prestižní Cenu Alice Garrigue Masarykové
Zakladatelka a ředitelka organizace Romodrom Marie Gailová byla oceněna prestižní Cenou Alice Garrigue Masarykové, kterou každoročně uděluje Velvyslanectví USA v Praze. Ocenění jí 11. prosince předal americký velvyslanec Bijan Sabet za celoživotní odhodlání hájit práva Romů.
Velvyslanec Sabet ve svém projevu na slavnostním předání ceny vyzdvihl Gailovou jako průkopnici sociálního začleňování. „Marie Gailová zlepšila životy mnoha lidí prostřednictvím vzdělávání, bydlení a přímé podpory marginalizovaných skupin,“ uvedl velvyslanec.
Gailová je více než dvě desetiletí obětavou obhájkyní práv Romů. Jako zakladatelka a ředitelka nevládní organizace Romodrom se od roku 2001 se podílela na pomoci pro romskou komunitu. “Marie Gailová je také velkou obhájkyní práv ukrajinských uprchlíků v České republice i na Slovensku,” uvedlo v tiskové zprávě Velvyslanectví USA v Praze.
Cena Alice Garrigue Masarykové, založená v roce 2004, slouží k ocenění jednotlivců a institucí za významné úspěchy v oblasti lidských práv v České republice. Nese jméno významné česko-americké humanitární pracovnice a zakladatelky Československého červeného kříže. Ocenění je tradičně spojeno s Mezinárodním dnem lidských práv, který připadá na 10. prosince.
Marie Gailová se tak připojila k osobnostem, jako jsou bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek nebo ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová. V minulosti ocenění získal také například Čeněk Růžička, Klára Kalibová nebo organizace ROMEA.