Květoslava Podhradská: Amen paramisara
My paramisarové, nebo chcete-li romští spisovatelé, píšeme s radostí a vášní pro romský jazyk, protože si dobře uvědomujeme, že to není tak dávno, kdy se o tom Romům ani nesnilo. Spousta romsky píšících spisovatelů začínala tvořit pod vedením etnoložky Mileny Hübschmannové, která k psaní přivedla třeba Andreje Giňu nebo Ilonu Ferkovou, jež je ve své tvorbě aktivní dodnes. Tehdy málokdo věřil, že romsky se dá nejen mluvit, ale i psát. A když romská slova a věty doslova zaplnily prázdný list papíru, každého překvapilo, že je to vůbec možné. Bylo to možné a je i dnes, kdy i my ostatní pokračujeme ve psaní se stejnou vervou jako tehdy pan Giňa.
Každý z nás paramisarů si totiž uvědomuje, že romština je sice v romských rodinách stále živý jazyk, ale z generace na generaci se předává zejména ústní a zhudebnělou formou, nikoliv psanou, o kterou je tak důležité pečovat a tříbit ji. Romská literatura je tak stále ještě okrajovou záležitostí jak pro samotné Romy, tak pro majoritu. Jak jinak si vysvětlit, že ročně vycházi několik tisíc knih českých autorů, ale romská vyšla třeba vloni pouze jedna, a to právě Ilony Ferkové s titulem Ještě jedno, Lído – Kaštánkovy příběhy z herny, kterou vydalo právě nakladatelství romské literatury Kher.
A právě Kher nám romským autorům a autorkám dává příležitost tvořit v mateřském jazyce, udržovat a rozvíjet romský jazyk ve psané formě a v neposlední řadě i bourat zažité stereotypy o Romech, kteří podle značné části většinové společnosti o literaturu a literární tvorbu nejeví zájem.
Jenže jeví. Skrze knihy a své příběhy dychtíme do světa nás Romů, našich pocitů a osobních příběhů, nechat nahlédnout opravdu kohokoliv. A o to se právě společnou knihou, kterou se chystá vydat knižní nakladatelství Kher, snažíme. A snaží se i Karolína Ryvolová, která v Kheru a také v Klubu romských spisovatelů (Slovo 21, z. s.) působí. Byla to právě ona, kdo nás členy klubu, ale i nečleny před létem požádal, ať píšeme o mulech, o duších mrtvých. Dva měsíce nato se nejen Karolína, ale i Radka Patočková pročítaly hned několika desítkami zaslaných povídek. Nakonec se nás sešlo dvacet vybraných romských autorů, kteří se podělili o své příběhy pal o mule – tedy o duchách.
A přestože se teď může zdát, že vydání knihy doplněné o ilustrace Martina Zacha nestojí nic v cestě, opak je pravdou. V cestě stojí především finance. A právě proto v těchto dnech Kher spustilo na HitHit.cz svou první crowdfundingovou kampaň s cílem získat prostředky na vydání společné knihy romských autorů. A my tímto děkujeme všem, kteří se nás v úsilí pěstovat romskou literaturu rozhodli podpořit. Snad se nám to společně podaří.
Nakladatelství romské literatury Kher spustilo na HitHit.cz svou první crowdfundingovou kampaň na vydání jedinečné sbírky povídek dvaceti současných romských autorů, kteří vyslyšeli květnovou literární výzvu a bez nároku na honorář napsali příběh s duchařským tématem.
Více najdete na stránkách projektu na Hithit.cz, video, a Facebooku nakladatelství romské literatury Kher.