Aktivisté z Kliniky se užíváním budovy neobohatili, rozhodl soud
Autonomní sociální centrum Klinika a jeho zástupkyně Tereza Virtová nemusí státu platit 360.000 korun za to, že v roce 2016 užívaly nemovitost v Praze 3 několik měsíců neoprávněně. Odvolací pražský městský soud dnes potvrdil rozsudek obvodního soudu, který loni žalobu zamítl s tím, že nešlo o bezdůvodné obohacení. Rozhodnutí soudu je pravomocné.
Stát chtěl peníze za období od března 2016, kdy aktivistům skončila smlouva o roční výpůjčce objektu v pražské Jeseniově ulici, do začátku října téhož roku, kdy nemovitost od státu získala Správa železniční dopravní cesty. Aktivisté se podle zástupců státu užíváním budovy a pozemku obohatili na úkor státu. Klinika tehdy neplatila nájemné, hradila ale tisícikorunu denně za porušení smlouvy.
Zástupce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) novinářům po skončení jednání řekl, že zváží možnost podání dovolání k Nejvyššímu soudu. “Žalovaní jsou v prostorách bez právního důvodu, bez nájemní smlouvy. Tyto prostory v inkriminovaném období užívali, a proto jsme byli povinni ve smyslu zákona o majetku České republiky vymáhat podle nás oprávněnou náhradu za bezesmluvní užívání,” připomněl.
Právní zástupce Virtové Pavel Uhl naopak rozhodnutí soudu vítá. “Domnívám se, že je v pořádku, protože soud nastavil ÚZSVM určité mantinely, aby nemohl bezdůvodně šikanovat naše klienty,” řekl novinářům. Centrum podle něj slouží ku prospěchu veřejnosti a nevytváří žádný zisk. Obohatit se tak nijak nemohlo.
Podle člena představenstva Kliniky Jakuba Orta soud potvrdil, že byl požadavek státu absurdní a cílem nebyla spravedlnost, ale zastrašení aktivistů, aby upustili od své činnosti. “O to jsem radši, že se aktivisti a aktivistky zastrašit nenechali a taky že se soud za nás postavil a ÚZSVM teď platí právníky na náš další aktivismus. Za to státu děkujeme a budeme v tom pokračovat,” dodal Ort.
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Jitka Stibralová loni v listopadu rozhodla, že aktivisté se užíváním budovy nijak neobohatili. Postup státu vůči Klinice označila Stibralová za “vnitřně rozporný”. Zrekapitulovala, že objekt na Žižkově nebyl v letech 2012 až 2015 nikým užíván a chátral. To, že ho poté stát aktivistům na rok bezplatně půjčil, místo aby s nimi uzavřel smlouvu o placení nájmu, podle soudkyně “zjevně nebyla náhoda”. Podivila se nad tím, proč stát k témuž majetku ve stejném stavu uplatňoval právo na vydání bezdůvodného obohacení.
Soudy v jiném řízení loni rozhodly, že aktivisté musí objekt vyklidit a uvolnit. Vykonatelnost rozhodnutí ale následně dočasně odložil Nejvyšší soud, takže Klinika dál funguje. Pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy, zaměřuje se také na pomoc migrantům. V minulosti se stala terčem útoku žhářů zřejmě ze strany extremistů, policie však případ odložila kvůli nedostatku důkazů.