Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

AI vytýká Slovensku diskriminaci Romů i útok na Malinovou

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

Romové na Slovensku čelili diskriminaci v přístupu ke vzdělání, bydlení, zdravotní péči a dalším službám, jakož i přetrvávajícím předsudkům a nepřátelství. Uvádí to nevládní organizace Amnesty International (AI) ve své výroční zprávě za loňský rok. Slovenským úřadům také vytýká, že nedokázaly přiměřeně reagovat na útoky na cizince a příslušníky menšin.


Mnoho slovenských Romů se podle organizace točí v bludném kruhu vytlačování na okraj společnosti a chudoby. Velké množství romských dětí zbytečně končí ve zvláštních školách či třídách pro mentálně postižené či v segregovaných školách, což zmenšuje jejich vyhlídky na další vzdělání a uplatnění. Šance malých Romů na dosažení vzdělání omezují také špatné bytové podmínky, faktická a kulturní izolace, chudoba či chybějící doprava.


AI také kritizuje případy nuceného vystěhovávání Romů z jejich obydlí, například ve městě Nové Zámky, či zmiňuje nález ústavního soudu, který přikázal košickému soudu odškodnit 50.000 korunami tři Romky, které byly proti své vůli sterilizovány v letech 1999 až 2002. Dříve úřady odmítaly nucené sterilizace uznat, připouštěly jen administrativní pochybení.


Zpráva také upozorňuje na rasistické útoky na menšiny a cizince. Podrobně si všímá případu maďarské studentky Hedvigy Malinové, stěžující si u ústavního soudu na to, že policie ukončila vyšetřování etnicky motivovaného útoku a naopak ji obvinila, že si napadení dvěma muži vymyslela. Malinová si stěžuje i u Evropského soudu pro lidská práva.


AI sice oceňuje, že i zamítnutí žadatelé o azyl se už těší větší ochraně před nuceným vyhoštěním, nicméně připomíná, že od ledna do září Slovensko poskytlo azyl jen osmi z 2259 žadatelů.

V souvislosti s vydáním údajného teroristy Mustafy Labsího do Alžírska kritizuje vládu, že nedokázala odmítnout “diplomatické záruky”, že vyhoštění nebudou mučeni či popraveni. AI opakovaně žádala úřady, aby Labsího nevydávaly, protože mu hrozí umístění do tajné věznice, kde jsou vězni mučeni.


I slovenská policie čelí nařčení ze špatného zacházení s vězni, jak zpráva zmiňuje kvůli zatčení kazašské novinářky s polským občanstvím během návštěvy kazašského prezidenta v Bratislavě; ačkoliv se ničeho nezákonného nedopustila, z policejních rukou se dostala údajně vážně poraněna, jak ukázalo následné vyšetření a operace v Polsku.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon