Agentura: Varnsdorf poskytuje terenní sociální práci do okolních obcí
„Grundzovi bydleli i s dvojčaty a starším synem v jedné malé místnosti. Jejich situace byla opravdu špatná. Pomohl jsem jim s žádostí a poté dostali od obce přidělený nový, větší byt v obci Chřibská,” vypráví Robert Ferenc, který pracuje jako terénní sociální pracovník Centra sociálních služeb Varnsdorf. „Byl jsem s nimi poté v pravidelném kontaktu, každý měsíc jsem za rodinou chodil, aby včas platili nájem a nezadlužili se, aby si byt udrželi,” pokračuje Ferenc, který ještě nedávno pracoval “jen” na poloviční úvazek jen pro klienty z Varnsdorfu.
Město má terénní sociální práci jako registrovanou sociální službu, kterou poskytuje Centrum sociálních služeb Varnsdorf. Při jednáních lokálního partnerství na Šluknovsku koordinovaného vládní Agenturou pro sociální začleňování se ukázalo, že zájem o tuto službu by byl i v okolních menších obcích, kde ji však dosud nikdo nenabízel také proto, že její zřízení by bylo pro rozpočet malých obcí příliš nákladné. To se však brzy mělo změnit.
Na platformě lokálního partnerství tak vznikl pro celou republiku ojedinělý jev. Varnsdorfské centrum sociálních služeb se rozhodlo rozšířit svou působnost i o další tři obce v okolí. Od začátku května tak Robert Ferenc pracuje na plný úvazek a uzavírá smlouvy i s klienty z dalších tří obcí – Jiřetín pod Jedlovou, Dolní Podluží a Chřibská. „Každá obec se díky financím z projektu Centra sociálních služeb a možnosti dělit se o skutečné náklady na této službě podílí částkou cca 1500 korun měsíčně, která je pro rozpočet obce únosná,” vysvětluje vedoucí Centra sociálních služeb Karel Jiřišta.
S rozšířením služby panuje prozatím spokojenost. Dokonce se stalo to, že poptávka začíná převažovat nabídku. „V tuto chvíli mám již přes 40 klientů a další nemůžu přibírat, protože bych to kapacitně nemohl zvládat. Lidé v těchto obcích dosud pořádně nevěděli, co je terénní sociální práce, teď se o ní navzájem informují a žádostí o pomoc kvapem přibývá,” říká Robert Ferenc, jenž už musel další zájemce službu začít odmítat.
S klienty terénní sociální pracovník nejčastěji řeší problémy týkající se zadluženosti (u bank, společností, atd.) a problémy spojené s bydlením. „Nám pan Ferenc pomohl s vyjednáním nové nájemní smlouvy. Ta stará byla jen na jeden rok. Majitel nás odsud chtěl vyhnat. Prohrál ale dva soudy, které potvrdily, že jsem byt dostal od statku a že když řádně platím nájem, nemá majitel žádnou možnost, jak mě z domu vystěhovat,” popisuje Petr Denk. „Teď už mi stačí jen zpřístupnit jistič, abych ho mohl opravit ještě do Vánoc. Jinak jsem spokojenej a nic mi nechybí,” dodává Denk.
„Rozšíření terénní sociální práce i do těchto menších obcí, kam se dřív sociální pracovníci vůbec nedostali, bylo jedním z hlavních cílů strategického plánu sociálního začleňování, který společně připravili členové lokálního partnerství Šluknovsko,” říká lokální konzultantka Agentury pro sociální začleňování Hana Volfová. „Tato služba zajišťující přímý kontakt s klienty je prvním krokem k úspěšnému řešení řady dalších potíží lidí sociálně znevýhodněných, vyloučených, potřebujících podporu,” dodává Volfová.