Agentura Reuters: Česká republika zachází s uprchlíky mimořádně drsně
Pár syrských uprchlíků mířících do Německa skončil po 24 dnech útěku z vlasti ve vazbě v České republice a zůstal v ní 40 dní. S využitím tohoto případu dnes agentura Reuters v rozsáhlém materiálu kriticky upozornila na podmínky, s nimiž se uprchlíci setkávají v ČR.
Bezdětný a nesezdaný pár Syřanů, jimž je 23 let, byl zadržen, protože vstoupil do ČR bez víz. "Řekli nám, že to potrvá jenom několik hodin, ale bylo z toho 40 dní. Dali nám pouta a odvezli na policejní stanici někam do podzemí," řekl muž, jehož Reuters označil kvůli jeho ochraně fiktivním jménem Rámiz.
Jinde policie pomáhá
Podobnou zkušenost mají s přísnou imigrační politickou stovky dalších uprchlíků, píše Reuters. Zástupci ochránců lidských práv tvrdí, že podmínky, v nichž jsou někteří uprchlíci zadržováni, jsou horší než ve věznicích.
Českou republikou, která leží severně od běžných cest používaných uprchlíky na cestě do Německa, přitom prochází jenom zlomek ze stovek tisíc lidí, kteří se rozhodli odejít do Evropy. V ČR jsou lidé dlouho zadrženi a většina z nich je propuštěna s nařízením zemi opustit, což vyvolává otázky o smyslu české politiky. Podle ochránců lidských práv může jít o úmysl, aby tak byli další běženci odrazeni od průjezdu Českem.
Rámiz upozornil na to, že postup Čechů se velmi liší od toho, jak s uprchlíky jedná Maďarsko nebo Rakousko. "Policie v jiných zemích nám pomáhala, ne jako tady," řekl Rámiz, který byl zadržován v zařízení ve Vyšních Lhotách. Policie prý jemu a jeho partnerce odebrala telefon i peníze a Syřané museli za den pobytu a za stravu zaplatit deset eur. Nyní jsou v ubytovně v Praze a chystají se odjet do Německa.
Prezident proti islámu, obyvatelé proti uprchlíkům
Ministr vnitra Milan Chovanec na dotaz Reuters řekl, že policie jedná podle práva, když zadržuje lidi, kteří vstoupí do země nelegálně. "Nejsme xenofobní země. Musíte si uvědomit, že ti lidé porušují zákon: vstupují na české území bez platných dokumentů. Nejsou zadržováni tak dlouho, snažíme se je ve shodě s evropskými zákony vracet do nejbližší země. Do Rakouska do sedmi dní. Problémy jsou v případě Maďarska a Řecka, protože ty vrácené lidi nepřijímají, proto zůstávají 40 dní," řekl ministr.
Ochránci lidských práv tvrdí, že někteří jsou drženi ještě déle a že zákon umožňuje až 90denní zadržení. Minulý týden bylo ve třech centrech v ČR 533 osob. Zadržena je většina z lidí, kteří buď požádali o azyl v jiné zemi, nebo o něj chtějí požádat v Německu. Letos v ČR o azyl požádalo 1l15 lidí, přičemž polovina z nich byli Ukrajinci a jenom 73 Syřané.
Reuters shrnuje odmítavý postoj ČR vůči kvótám v rámci EU a také protiislámské výroky prezidenta Miloše Zemana. Připomíná také, že podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je polovina Čechů proti přijímání uprchlíků, a to i z válečných oblastí.
Bez léků a tlumočníků
Dále se v materiálu Reuters kritizují podmínky v záchytných táborech. Situace v obci Vyšní Lhoty je prý ještě dobrá ve srovnání se zařízením v Bělé-Jezové. Na to upozornila ombudsmanka Anna Šabatová, která zařízení navštívila. Běženci podle ní nevědí, proč tam jsou, na jak dlouho a jaký je jejich status. Právě Šabatová řekla, že uprchlíci žijí hůř než vězni. V době její návštěvy dostávali jako jídlo třikrát denně rohlíky se sýrem, spali na lůžkách bez prostěradel a povlečení, nedostávalo se toaletních potřeb.
Pro 700 lidí bylo k dispozici pět sociálních pracovníků a jeden lékař se dvěma zdravotnicemi. Syn v jedné syrské rodině trpěl astmatem, nedostával náležité léky a sanitku, která pro něj byla několikrát přivolána, musela rodina platit. Reuters píše, že zařízení chrání dvojitý plot, jehož vnitřní část je zakončena ostnatým drátem. Zástupci Reuters prý nedostali povolení k návštěvě.
Ministr Chovanec přiznal část problémů a řekl, že je málo tlumočníků. "Bereme situaci velmi vážně, ale jsme přesvědčeni, že děláme maximum, aby ti lidé žili ve standardních, právních podmínkách," citoval ho Reuters. Vláda prý otevírá další centra a některá přizpůsobuje potřebám rodin, aby se situace zlepšila. Odebírání telefonů a peněz prý je v souladu se zákonem.
Rozumek: Stát chce uprchlíky odradit
Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek se domnívá, že špatné zacházení je úmyslné a že má odradit další uprchlíky od průjezdu Českem. "Životní podmínky zahrnující strážce se psy, kteří kontrolují lidi v noci, špatné jídlo a hygienické podmínky, rozdělování rodin, to vše je ponižující a v rozporu s evropským právem. Obáváme se, že se to nezlepší, je to součástí státní politiky odradit co nejvíce lidí, kteří by mohli přijít v budoucnu," řekl.
Reuters citoval také ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který patří ke kritikům zavedené praxe. "Jediné, co podle našich zákonů spáchali, je přestupek. Nečekáte, že vás zavřou na 90 dní," řekl. Nevyloučil v budoucnu žaloby na stát.
"Když jsme byli v táboře, nenáviděli jsme Českou republiku. Až když jsme se setkali s lidmi z charity a Červeného kříže, zjistili jsme, že v téhle zemi jsou i dobří lidé," řekl Rámiz.