Advokát, který se zasmál výzvě ke zplynování dětí, zatím trestu unikl. Advokátní komora ho potrestala, soud výtku zrušil

Advokát Michael Mann, který zastupoval muže odsouzeného za nenávistný komentář k fotce prvňáků z teplické ZŠ Plynárenská, unikl zatím stavovskému trestu. Pražský městský soud zrušil výtku České advokátní komory, která právníkovi vyčítala, že výrok svého klienta veřejně zlehčoval. Komora musí nyní případ projednat znovu. Informoval o tom server iROZHLAS.cz.
Michael Mann dostal od České advokátní komory výtku a osm tisíc korun pokuty za to, že v rozhovoru pro iROZHLAS.cz uvedl, že se komentáři svého klienta zasmál. „Ještě, že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to taky nenapadlo !!!,“ napsal v roce 2017 jeho klient, Vitězslav Kroupa, na sociální síti Facebook ke sdílené fotografii dětí z první třídy zmíněné základní školy v Teplicích.
Komentář odkazoval na plynové komory a mířil proti dětem romského, arabského a asijského původu. Soudkyně Gabriela Bašná však konstatovala, že Mannovo vyjádření bylo součástí výkonu advokacie a Komora při řízení chybovala.
„Je tragické, když až soud musí vysvětlit advokátům z kárné komise, že stručná a pravdivá odpověď na novinářovu otázku během výkonu obhajoby nemůže být porušením povinností advokáta,“ uvedl Mann pro iROZHLAS.cz a poděkoval soudu i kolegům.
Komise však podle rozsudku potrestala Manna také na základě jeho vyjádření před kárným senátem, což podle soudkyně není možné. „Žalobce (Mann) se před kárným senátem vyjádřil tak, že mu výrok jeho klienta připadal jako vtipný sarkasmus na protežovaný multikulturalismus a nemusel se nijak odosobňovat,“ uvádí k tomu rozsudek. Právě tím Mann podle komise přiznal, že výrok pro iROZHLAS.cz byl jeho osobním názorem, jenž už ochranu nezaslouží.
Soudkyně zdůraznila, že případný trest je možný pouze tehdy, pokud veřejné chování advokáta skutečně poškozuje důvěru veřejnosti ve stav. Komise však nemůže rozhodovat na základě Mannových vyjádření před ní samotnou, ale pouze na základě jeho citovaného rozhovoru.
Pokud se Komora rozhodne advokáta potrestat znovu, bude muset své rozhodnutí opřít výlučně o jeho slova v médiích a pečlivě jej odůvodnit.
K trestu 16 měsíců odnětí svobody s tříletou podmínkou byl Vítězslav Kroupa definitivně odsouzen v prosinci 2021, kdy jeho stížnost zamítl Ústavní soud. Justice ho uznala vinným z podněcování nenávisti vůči skupině osob. Kroupovi přitížilo i to, že veřejně šířil symboly nacismu včetně portrétu Adolfa Hitlera. Podle soudů se nejednalo o černý humor, ale o jednoznačné projevy neonacismu a podněcování k nenávisti.