80 let od konce války: Svobodu je třeba bránit i dnes, diktátorům se nesmí ustupovat – ani Hitlerovi, ani Putinovi

Česká republika si dnes připomíná 80. výročí konce druhé světové války. Výročí přineslo nejen oficiální pietní akty a veřejné vzpomínky, ale také demonstrace extremistických a antisystémových uskupení, které zneužívají tento významný den ke kritice podpory Ukrajiny a vyvolávání protizápadních nálad. Většina společnosti však dnes naopak vyjadřuje úctu k památce obětí nacistické okupace a váží si svobody, která byla vybojována za cenu statisíců lidských životů.
Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150.000 sovětských vojáků.
Hlavní státní ceremonie na Vítkově
Hlavní vzpomínkový akt se odehrál tradičně u Národního památníku na pražském Vítkově. Prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala, předsedové obou komor Parlamentu Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová, ministryně obrany Jana Černochová, náčelník generálního štábu Karel Řehka i další významní hosté zde uctili památku padlých během slavnostního ceremoniálu, jehož součástí bylo i vystoupení hlavy státu. Ceremonie se kromě politiků a vojáků účastnili i váleční veteráni, členové sokolských jednot, zástupci veřejnosti a desítky diváků.
Strakova akademie, sídlo vlády na pražském nábřeží Edvarda Beneše, si výročí připomene dnes večer. Od 20:00 do 22:00 bude její fasáda nasvícená v barvách trikolory. “Vzpomínka na konec války je pro nás závazkem chránit svobodu, která byla vybojována za vysokou cenu. Je to varování, že musíme být stále ve střehu před útoky na svobodnou společnost. Jsem ráda, že úřad vlády je institucí, která systematicky rozvíjí témata ochrany lidských práv a paměťové kultury,” uvedla vedoucí úřadu vlády Jana Kotalíková.
Uctění padlých na Olšanských hřbitovech
Další část dnešních připomínek se odehrála na Olšanských hřbitovech, kde čeští představitelé společně s ukrajinským velvyslancem Vasylem Zvaryčem uctili památku padlých vojáků Rudé armády. Zástupci vlády i ukrajinské diplomacie připomněli, že při osvobozování Československa padlo mnoho Ukrajinců, kteří bojovali v rámci 1., 2. a 4. ukrajinského frontu.
Na hřbitově je pochováno 429 sovětských vojáků. Předseda Senátu Miloš Vystrčil zdůraznil, že nacismus neporazil jeden národ, ale spojení sil různých států a národů. Je to podle něho důležité i pro dnešek a pro válku na Ukrajině, protože “diktátorům se nesmí ustupovat”. „Platí to stejně o Adolfu Hitlerovi, jako to platí například o Vladimíru Putinovi,“ řekl dnes Vystrčil.
Velvyslanec Zvaryč kritizoval dezinformační rétoriku Moskvy, která tvrdí, že Sovětský svaz by nacistické Německo porazil i bez pomoci západních spojenců. „Rusové by nikdy nedokázali porazit nacismus bez Ukrajinců, Čechů a dalších národů,“ řekl dnes velvyslanec a připomněl i konkrétní padlé vojáky, mezi nimiž byl například tankista Ivan Gončarenko, jehož stroj byl zasažen při osvobozování Prahy.
Happening „Nezapomeňme 80“ připomněl i dnešní válku na Ukrajině
Silnou odezvu dnes vzbudila také veřejná akce „Nezapomeňme 80“, kterou v centru hlavního města pořádala organizace Post Bellum. Na Václavském náměstí se setkaly stovky lidí – obyvatelé metropole i turisté – kteří si prohlíželi historická vojenská vozidla, výstavu pamětnických příběhů a videoprojekce z archivních záběrů. Rodiny s dětmi přilákala interaktivní „od-bojovka“, kde si mohly vyzkoušet roli členů odboje v rámci simulace Pražského povstání. V polní kuchyni se podával autentický válečný guláš, nechyběly koncerty, vystoupení veřejných osobností a večerní minuta ticha za padlé hrdiny.
Významná část akce byla věnována i současnému konfliktu na Ukrajině – návštěvníci si mohli prohlédnout ohořelé auto z Irpině či lékárničky, které se díky českým dárcům dostávají na Ukrajinu. Tento rozměr připomněl kontinuitu mezi bojem proti nacismu a dnešním bojem proti ruské imperiální agresi. Mezi vystupujícími byli premiér Fiala, předseda Senátu Vystrčil, vojenský historik Eduard Stehlík, náčelník generálního štábu Řehka a další.
Demonstrace extremistů narušily atmosféru vzpomínkového dne
Součástí dne ale byly i protesty extremistických a antisystémových skupin. Demonstraci nazvanou „Česko proti válce“ svolalo hnutí SPD na Staroměstském náměstí. Účastnilo se jí přibližně 4000 lidí. Předseda hnutí Tomio Okamura zde vyzval k „demokratické změně vlády“, kritizoval podporu Ukrajiny a vyzval k neutralitě. Akci zorganizoval Jindřich Rajchl (PRO). Demonstrantům řekl, že 80 let v míru je jasným imperativem. Za mír je podle něj třeba bojovat diplomacií, budováním respektu mezi národy celého světa, nikoli zbrojením a raketami. Zároveň poděkoval západním spojencům i Sovětskému svazu za osvobození Československa od nacistické nadvlády.
Na náměstí Republiky se konala další extremistická demonstrace, svolaná aktivistou Ladislavem Vrabelem, stíhaným v minulosti za šíření poplašné zprávy. Vrábel vinil média i politiky z vyvolávání protiruské nenávisti a tvrdil, že Česká republika je „zatahována do války Spojenými státy“. K demonstraci se připojili i jednotlivci nesoucí vlajky Sovětského svazu a transparenty kritizující západní politiku, zatímco protidemonstranti nesli vlajky EU, NATO a hesla odsuzující ruskou agresi. Průběh akce sledovala policie i antikonfliktní tým.