26 párů dětských botiček vypráví příběhy ukrajinských dětí prchajících před válkou. Výstava Slova 21 v Praze
V pražském Kampusu Hybernská se otevřela výstava Cesta / Stopy příběhů, která přibližuje příběhy ukrajinských dětí uprchlíků prostřednictvím 26 párů jejich botiček a autentických nahrávek. Expozice organizovaná spolkem Slovo 21 a kurátorkou Tamarou Moyzes bude k vidění do 20. března 2025.
Válka na Ukrajině vyhnala z domovů miliony lidí, mezi nimiž byly tisíce dětí. Výstava, která byla zahájena 21. ledna v pražském Artivist Labu v Kampusu Hybernská, dává návštěvníkům příležitost nahlédnout do osudů ukrajinských dětí, které našly útočiště v České republice. Jedinečná expozice prezentuje 26 párů botiček, v nichž děti dorazily, doplněné o jejich autentické výpovědi formou textů či zvukových nahrávek.
„Na výstavě vytvořené interdisciplinárním kolektivem se spojili čeští a ukrajinští umělci a umělkyně z oblasti vizuálního umění, literatury a zvukového designu, aby prostřednictvím audiovizuální instalace zprostředkovali příběhy ukrajinských dětí,“ vysvětluje kurátorka výstavy Tamara Moyzes.
„Dětské botičky symbolizují cestu za novým domovem a připomínají těžkosti a výzvy, kterým děti i jejich rodiny musely čelit,“ dodává v tiskové zprávě Marie-Anna Růžičková z organizace Slovo 21.
Součástí výstavy je také krátký film od ukrajinských studentek z UMPRUM, Anny Solianyk a Iryny Babaniny, které do díla přinesly vlastní zkušenosti s odchodem z domova a adaptací v cizím prostředí.
Výstava vznikla v rámci projektu Nejsme si cizí, jehož cílem je prostřednictvím umění a objektivních informací sbližovat českou společnost s cizinci. „Je pro nás strašně důležité, aby česká společnost měla možnost poznat, jací uprchlíci jsou, jak se jim tady žije a co nás spojuje. Pak bude mnohem snažíš překlenout propast plnou stereotypů, která vzniká právě z toho, že se navzájem neznáme,“ vysvětluje ředitelka Slova 21 Jelena Silajdžić.
V pražském Artivist Labu bude možné výstavu navštívit až do 20. března 2025, a to každé pondělí a středu od 15 do 18 hodin. Vstup je zdarma. Kromě Prahy bude výstava putovat i do dalších českých měst. Během jara a léta budou následovat Zlín a Brno a na podzim výstava zakončí svou vlastní cestu v Teplicích, přičemž v každém městě bude expozici připravovat jiný kurátor.
Projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie z Azylového, migračního a integračního fondu (AMIF) a Hlavního města Prahy.