Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zastoupení českých žen v rozhodovacích funkcích je tristní. Výbor OSN vyzývá zemi ke změnám.

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

Výbor OSN pro odstranění diskriminace žen (CEDAW) vydal zprávu hodnotící zastoupení žen na rozhodovacích pozicích v ČR. Vyplývá z ní, že stav je v Česku žalostný a výbor proto vládě doporučuje, aby mezi různými opatřeními zavedla například i kvóty pro vstup žen do politiky. Členové výboru mimo jiné vyzývají vládu, aby znovu zvážila zřízení ministerského postu pro rovnost mužů a žen. Zprávou by se dnes měla zabývat vláda.

Mezinárodní Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen vznikla v roce 1979. Tehdejší Československo se k ní připojilo v roce 1980, začala platit v březnu 1982. Závazky převzalo i Česko. Každé čtyři roky předkládá zprávu o situaci. Poslední z nich výbor, který tvoří 23 odborníků a odbornic z různých zemí, projednával loni v říjnu.

Rada vlády pro rovné příležitosti na webu uvedla, že “kritické komentáře” se při jednání výboru týkaly zapojení žen do politického rozhodování. “Od členek a členů výboru mimo jiné zaznělo, že současná nízká úroveň reprezentace žen ve vysokých exekutivních funkcích neodpovídá celkové úrovni rozvoje české společnosti,” uvedla rada.

Ve srovnání parlamentů asi 180 zemí Česko skončilo na 49. příčce. Ženám podle Meziparlamentní unie (IPU) připadá ve sněmovně 22 procent křesel, v Senátu 18,5 procenta. Lépe než ČR jsou na tom severské státy, ale i Mozambik či Afghánistán. Podle odborníků se dá o rovném zastoupení mluvit tehdy, pokud zástupci jednoho z pohlaví tvoří aspoň 40 procent osazenstva. V české vládě není jediná ministryně. Dolní parlamentní komora má ale ve čtyřčlenném vedení tři ženy.

Podle výboru je v Česku nedostatek opatření k větší účasti žen v politice i ve vedení institucí. ČR zdůvodnila, že návrh zákona o třicetiprocentním zastoupení žen na kandidátních listinách do voleb by nebyl v souladu s Ústavou a byl by diskriminační. CEDAW doporučil zanést do českých zákonů, že opatření k narovnání nerovného stavu nelze za diskriminaci považovat. Doporučil také zvýšit povědomí zákonodárců, úředníků, zaměstnavatelů i veřejnosti o potřebě dočasných pozitivních akcí. Vláda si má stanovit lhůty i cíl, kterého chce dosáhnout. Měla by také zvážit případnou motivaci i sankce pro firmy a úřady, které by pravidla nedodržovaly.

Výboru se nelíbí ani přetrvávající předsudky o rolích žen a mužů. “I když výbor bere na vědomí úsilí smluvní strany vymýtit patriarchální stereotypní postoje týkající se rolí a úkolů žen a mužů v rodině a ve společnosti obecně, je stále znepokojen přetrváváním těchto stereotypů,” uvedl CEDAW. Zmínil předsudky na trhu práce, ve zdravotnictví, politice i v akademické oblasti. Doporučil vyčlenit peníze a uspořádat kampaň, která by stereotypy bourala.

Výbor ve své zprávě vyzval vládu k tomu, aby zvážila zřízení postu ministra pro rovnost mužů a žen s vlastním rozpočtem. Prosazování rovných šancí by tak mohlo být prý silnější.

ČR pak výbor pochválil za přijetí antidiskriminačního zákona, za zařazení stalkingu neboli pronásledování mezi trestné činy či za vykázání z domova kvůli domácímu násilí. Doporučil ale, aby se zřídila bezplatná právní pomoc ženám, které se chtějí obrátit na soud kvůli diskriminaci. Počítat by se mělo také s proškolením soudců, inspektorů práce i zaměstnavatelů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon