V Ústí nad Labem začíná výstava fotografií dětí ze sociálně vyloučené lokality
Ve čtvrtek 4. prosince od 17 hodin proběhne před Krajským úřadem v Ústí nad Labem vernisáž výstavy fotografií dětí z ústecké sociálně vyloučené lokality Nový svět s názvem Miripen. Výstava potrvá do konce prosince.
Expozice představí čtyřicet fotografií pořízených dětmi z v rámci projektu Fokus Nový svět, který realizoval Respekt institut ve spolupráci se spoleností Člověk v tísni. Záštitu nad výstavou převzal bývalý ministr vnitra Jan Ruml. „V době, kdy dochází k aktivizaci xenofobních sil v naší zemi, je velmi důležité vytvářet prostor pro soužití. Není nic přirozenějšího než začít u dětí, které mají nejméně předsudků, a podívat se na svět jejich očima,“ vysvětlil důvody své účasti Ruml.
V průběhu listopadových víkendů proběhly v nízkoprahovém klubu Nový svět čtyři fotografické dílny, jejichž cílem bylo naučit vybrané děti z lokality Nový svět v Ústí nad Labem ve věku 11 až 16 let základům fotografie a práce s digitálním fotoaparátem. Účastníci v průběhu dílen prostřednictvím média fotografie reflektovali sebe samého, své každodenní okolí, své zájmy a sny.
„Výstava tak podává i deset pohledů na život v sociálně vyloučené lokalitě a představy jejích nejmladších obyvatel o životě mimo ni,“ řekl k tomu jeden z lektorů projektu Lukáš Houdek.
Fotografie budou doplněny krátkými texty jejichž prostřednictvím děti samy vysvětlují důvody pro pořízení té které fotografie.
Součásti výstavy bude projekce krátkého dokumentu Gender studies s názvem Fakta nebo Fikce?. V průběhu vernisáže vystoupí několikanásobný mistr České republiky v beatboxu En.dru.
FAKTA NEBO FIKCE?
Interkulturní a genderově spravedlivá společnost v České republice bohužel není samozřejmostí. Členové a členky studentského klubu RelaKs v Ústí nad Labem proto natočili krátký film Fakta nebo fikce?, který je jednou z možných cest, jak si diskriminaci uvědomovat, v kterých situacích ji vidět, jak se s ní vyrovnávat a co proti ní dělat.
RESPEKT INSTITUT, o.p.s. je obecně prospěšná společnost (o.p.s.) při týdeníku Respekt byla založena v roce 2001 s posláním přispívat k rozvoji občanské společnosti v České republice i zahraničí. Od svého vzniku společnost zrealizovala desítky veřejných debat a napomohla vzniku řady investigativních textů na aktuální témata, např. vstup České republiky do Evropské unie, stav lidských práv v zemích bez demokratických vlád či korupce v české politice. Vzhledem k potřebě vytvořit vlastní kvalitní odborné zázemí byla její činnost v roce 2008 rozšířena na oblast analýz a doporučení veřejné politiky s cílem podporovat dobré vládnutí (good governance).
www.respektinstitut.cz
Výstavu pořádá Respekt institut, o.p.s. jako součást projektu Fokus Nový svět v rámci programu Evropské unie Mládí v Akci. Záštitu nad ní převzal Jan Ruml.
Kontakty:
Šárka Hastrmanová
Respekt institut, o.p.s.
773 119 994
hastrmanova@respekt.cz
Lukáš Houdek
Respekt institut, o.p.s.
774 419 994
houdek@respekt.cz