Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V Praze přibývá cizinců, stěhují se z pohraničí

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

V Praze přibývá cizinců, kteří se do hlavního města stěhují z pohraničních oblastí. Do metropole přicházejí především za prací, které je v jiných regionech ČR nedostatek. Praze přitom chybí koncepce, jak cizince integrovat do společnosti. Na tiskové konferenci magistrátu, která se zabývala představením studie o sociální situaci cizinců, to řekl ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Ve zhruba 1,2milionové Praze žije kolem 150.000 hlášených cizinců.

Radní pro sociální oblast Petr Dolínek (ČSSD) vypracování podobného plánu přislíbil. “Situace cizinců je dlouhodobě opomíjeným problémem, který je potřeba urychleně řešit,” uvedl Dolínek. Chce proto blíže spolupracovat s neziskovými organizacemi, s jejichž pomocí chce připravit plán integrace cizinců pro celé město.

Vzniknout by také mělo jednotné integrační centrum, které již ve většině krajů existuje. Má koordinovat a řídit integraci lidí z takzvaných třetích zemí, tedy zemí mimo Evropskou unii, v Praze. Dolínek chce spolupracovat se Středočeským krajem, kde integrační centrum také chybí.

Podle radního Lukáše Kauckého (ČSSD), který má v gesci i národnostní menšiny, vznikne na přelomu února a března komise rady hlavního města pro integraci cizinců. Výsledky jednání s odborníky Dolínek očekává nejdříve na konci roku. Oba radní chtějí na vypracování koncepce spolupracovat.

Podle průzkumu sociální situace cizinců v Praze, kterou si magistrát zadal u občanských sdruženích Poradna pro integraci a Organizace pro pomoc uprchlíkům, bydlí v Praze 50 procent všech cizinců, kteří v Česku žijí. V průměru na 1000 obyvatel se nejvíce cizinci koncentrují v Praze 9, 5, 2 a 7, v celkovém počtu jich nejvíce žije ve čtvrté městské části, a to asi 29.000. Mezi tři nejpočetnější skupiny cizinců patří Ukrajinci, Vietnamci a Rusové.

Výsledky studie podle Petry Krátoškové z Poradny pro integraci ukazují, že k hlavním problémům, se kterými se cizinci setkávají, patří zejména bydlení, pracovní uplatnění a s tím související jazyková bariéra. Cizí státní příslušníci musí prý v Praze pracovat 12 až 18 hodin, aby získali stejný plat jako Češi. Nejsou prý výjimkou případy, kdy za takové pracovní vypětí dostanou pouze základní plat a ubytování.

Výzkumu se zúčastnilo více než 250 cizinců. Asi 90 procent z nich uvedlo, že mají vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání. Většina z nich ale v Česku své vzdělání neuplatňuje, a to téměř 60 procent z nich.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon