V Brně neonacisty nechtějí, přesto budou městem pochodovat
Brněnští strážníci, policisté, dopravní podnik i zástupci radnice se začnou připravovat na prvomájový pochod, který si na dvou trasách nahlásila Dělnická mládež. Obě akce úřady zamítly, jejich rozhodnutí však zrušil soud. Radnice Brno-střed pak neuspěla u Nejvyššího správního soudu ani s kasační stížností. O stížnosti Brna dosud soud nerozhodl, přesto se radnice musí připravit, že pochod bude, řekl dnes novinářům tajemník magistrátu Pavel Loutocký.
O pochodu, který pořadatelé oficiálně nazvali oslavou Svátku práce, tento týden jednala městská rada. “Akci fakticky odsoudila a považuje ji za nešťastnou ve vztahu k bezpečnosti občanů,” uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.
Pochod už dřív odmítl i výbor, který má v brněnském zastupitelstvu na starost národnostní menšiny. V usnesení otevřeně mluví o tom, že pořadateli jsou čeští neonacisté a že jde o nenávistnou akci proti příslušníkům národnostních menšin žijících v Brně, která má vyvolat strach, napětí a konflikty.
Proti konání se vyslovila i městská policie, a to kvůli bezpečnosti, zároveň navrhla změnu trasy. Nesouhlasné stanovisko dal i dopravní podnik kvůli nutnosti omezovat dopravu, státní policie, magistrátní odbor dopravy i Úřad městské části Brno-sever. Obává se střetu skupin, protože jedna z ohlášených tras vede takzvaným brněnským Bronxem, kde žije hodně Romů.
“Je zřejmé, že svolavatelé akce nemluvili v oznámení pravdu, že cílem není nekonfliktní oslava Svátku práce, ale cílem je akce proti cizincům pracujícím v ČR,” uvedl už dříve zastupitel Martin Ander (SZ). Pořadatelé na webu k akci udávají motto akce ve znění Proti invazi cizích pracovníků a exodu našich lidí.
Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) udělala radnice vše, aby pochodům zabránila. Když to nevyšlo, bude se prý snažit “zajistit plnou ochranu občanů”.