ÚS odmítl stížnost údajného neonacisty, prohlídka byla oprávněná
Domovní prohlídka u údajného neonacisty Martina Franka, zadrženého při velké razii na extremistické scéně v červnu 2009, nebyla protizákonná ani neústavní. Okolnosti zásahu, při kterém policie prohledala jeho byt, obchod i auto, napadl Franek ústavní stížností. Soudci ale stížnost i přes drobnou formální výhradu k prohlídce odmítli, zjistila dnes ČTK z databáze rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS). Rozhodnutí padlo v březnu bez veřejného jednání.
Ústavní soud se zabýval především námitkami, které zpochybňovaly neodkladnost prohlídky. Podle ústavních soudců ale policie jednala správně. Musela prohlídky na mnoha místech v Česku provést v jednom okamžiku, aby se extremisté navzájem nevarovali a nezničili důkazy.
“O neodkladnosti úkonu a nezbytnosti jeho správného naplánování, koordinace a načasování svědčí i jednání stěžovatele (Franka), který se snažil před zahájením domovní prohlídky uprchnout, ale po služebním zákroku byl zadržen,” uvedl v rozhodnutí soudce zpravodaj František Duchoň.
Zároveň ale ústavní soudci dali stížnosti zapravdu v tom, že v části dokumentů souvisejících s prohlídkou chybělo odůvodnění neodkladnosti. “Ústavní soud zdůrazňuje nutnost a povinnost všech orgánů činných v trestním řízení postupovat s nejvyšší pečlivostí a věnovat náležitou pozornost procesní čistotě jednotlivých procesních úkonů již od prvopočátku trestního řízení, aby nedocházelo ke zbytečnému zpochybňování,” stojí v usnesení.
Franek je spolu s dalšími obviněnými stíhán za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Skupina údajně uspořádala 11 koncertů různých kapel stylu white power music. Na koncertech se údajně setkávali neonacisté. Proti stíhání dlouhodobě protestují představitelé různých ultrapravicových uskupení. Razii považují za neadekvátní.
Ústavní soud už odmítl několik podnětů, které souvisely s loňským zásahem mezi extremisty. Šlo například o stížnost Lukáše Roda proti vazbě. Vazbu ve své starší stížnosti zpochybňoval i Franek.
Ústavní soudci odmítli také stížnost Jana Pohla ze stejné skupiny podezřelých, jenž je stíhán na svobodě. Pohl v obsáhlé stížnosti napadl příkaz k domovní prohlídce, který vydal Obvodní soud pro Prahu 1. Tvrdí, že policie příkaz získala lstí, když v něm uvedla jiná podezření, než pro která později zahájila trestní stíhání. Podle ústavních soudců je ale rozhodnutí v pořádku.