Tisková zpráva: Nerovnost mezi muži a ženami trvá zejména v pracovní oblasti, shodli se účastnice a účastníci diskuse u příležitosti Mezinárodního dne žen
Platovou nerovnost, nízké zastoupení žen v politice, vědeckých a technických oborech a vysokém managementu a domácí násilí identifikovali účastnice a účastníci dnešní panelové diskuse jako největší současné problémy žen, které jsou shodné v České republice i USA. Diskusi u příležitosti Mezinárodního dne žen pořádala Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s Centrem ProEquality při Otevřené společnosti, o.p.s. a Velvyslanectvím USA v Praze.
Diskuzi zahájila Dr. Margaret Lindsay Kaplan, manželka současného amerického velvyslance Normana L. Eisena. Diskuse se dále zúčastnili ředitelka organizace Forum 50 % a místopředsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková, manažerka IBM Monika Ladmanová, bývalý vrchní ředitel sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Czeslaw Walek a ředitel vnějších vztahů ve společnosti Škoda Auto Radek Špicar.
Diskutující se zabývali například otázkou platové nerovnosti – jak v USA, tak i v ČR jsou rozdíly ve mzdách žen a mužů nad hranicí 20 % (v Česku vydělávají ženy o 24 % méně než muži, zatímco v EU se tento rozdíl pohybuje kolem 17 %). Panelisté se shodli, že v komerční sféře jsou ženy stále znevýhodňovány kvůli péči o děti a procento žen ve vedoucích pozicích je nízké. Radek Špicar však upozornil, že firmy si začínají uvědomovat, že diverzita v komerčním prostředí je přínosná a „vyplácí se“. Odpovídá tomu i řada studií, např. společnosti McKinsey, která doložila, že organizace s vyšším počtem žen ve vedení jsou organizačně finančně výkonnější.
Nízké zastoupení žen v politice je podle diskutujících do velké míry dáno překážkami v politických stranách, které nenominují ženy na vyšší funkce. „Díky kroužkovacímu systému se do české poslanecké sněmovny dostalo 14 žen z původně nevolitelných pozic, přesto ale nakonec politické strany sestavily čistě mužskou vládu,“ upozornila například Jana Smiggels Kavková. Zvýšení žen ve vedoucích politických funkcích může napomoci větší angažovanost občanského sektoru, ale i zavedení kvót pro ženy.
Shrnutí závěrů z diskuse zasíláme v příloze.
Diskuse se vedla na základě studie Práva žen v České republice od Kateřiny Jonášové a Veroniky Švihelové, která shrnula českou zkušenost, a studie Women´s Rights in the United States, jejíž autorka Lisa Fiala představila situaci v USA.