Teenageři si v počítačové hře mohou vyzkoušet život v sociálním ghettu
Ode dneška si mladí lidé mohou vyzkoušet život v sociálním ghettu. Umožní to počítačová hra GhettOut, která je volně ke stažení na internetové adrese
www.ghettout.cz a bude šířená mimo jiné i kampaní v českých školách. Tento společný projekt Nadace Vodafone ČR a Společnosti Tady a teď chce atraktivní formou simulovat reálné problémy sociálně vyloučených lidí a ukázat mladým hráčům počítačových her, že nemusí být zrovna jednoduché je řešit. Vývoj hry trval 13 měsíců. K její konečné podobě výrazně přispěl i herec Tomáš Hanák, jehož hlas se ve hře objeví a hudební skupina Bow Wave.
Hra bude aktivně propagována na školách a také na webových portálech, které se orientují buď na problematiku sociálního vyloučení nebo na počítačové hry.
Projekt počítačové hry by měl přispět ke změně obecného vnímání problematiky sociálního vyloučení a vést k vytváření vstřícnějšího a nediskriminačního společenského prostředí.
„Hra je určena lidem, kteří chtějí poznat, jak se žije v sociálně vyloučené lokalitě. V GhettOut si každý díky reálné simulaci může na vlastní kůži vyzkoušet problémy, které přináší život bez pravidelné práce, na sociálních dávkách, ovlivněný nebezpečnými lákadly jako jsou kriminalita a drogy. Každý si může vyzkoušet, jak složité je z tohoto prostředí vystoupit,“ říká Inga Kaškelyte, ředitelka Nadace Vodafone ČR.
Nadace Vodafone ČR hru financovala částkou 535 800 Kč, kterou na tento projekt v rámci rozdělování prostředků z programu VPohybu v roce 2007 věnovala Společnosti Tady a teď. „Hra navazuje na velmi úspěšnou deskovou hru s podobnou tématikou, kterou už používá více než 600 škol a sociálních zařízení pro mladé v Česku a na Slovensku. Díky internetu má ale mnohonásobně větší šanci na mladé lidi zapůsobit a je snadněji šiřitelná. Touto formou se snažíme zprostředkovat hráčům informace o situaci lidí, kteří se v sociálně vyloučené lokalitě ocitnou. Možná se zdá, že se stačí zvednout a odstěhovat se, skutečnost je ale mnohem komplikovanější“, říká Michaela Hirtová ze Společnosti Tady a teď.
Kromě samotné hry bude možné na www.ghettout.cz či www.nadacevodafone.cz/ghettout stáhnout i doprovodnou hudbu skupiny Bow Wave. Na Vodafone live! bude od středy za režijní poplatek 10 Kč možné si do mobilního telefonu nahrát vyzvánění od Bow Wave nebo tapetu s motivem GhettOut.
Více informací najdete na http://www.ghetout.cz
nebo
http://www.nadacevodafone.cz/ghettout
Grantový program Vpohybu
Program se zaměřuje na podporu samostatných aktivit mladých lidí (Mladí lidé a komunita) a zapojení technologií do pomoci potřebným (Komunikační technologie a znevýhodněné skupiny). Cílem programu je rozvíjet zodpovědnost a schopnosti mladých lidí, důležité při budoucím zaměstnání a zároveň pomocí komunikačních technologií vytvářet podmínky pro plnohodnotný život znevýhodněných skupin. V předchozích kolech bylo podpořeno 113 projektů z celé ČR celkovou částkou přes 14 miliónů Kč.
Nadace Vodafone ČR
Nadace vznikla v roce 2005 a zaměřuje se zejména na podporu mladých lidí (grantové programy Vpoho a Vpohybu) a zapojení komunikačních technologií do pomoci potřebným (grantový program Vpohybu). Nadace je financována Vodafonem ČR a nadací Vodafone Group Foundation, která koordinuje charitativní aktivity Vodafonu globálně. Vznik lokálních nadací Vodafone a investice do charitativních projektů je závazná pro všechny pobočky Vodafonu. Vodafone Group byl vyhodnocen jako společensky nejzodpovědnější firma na světě za rok 2006
Od začátku své existence Nadace rozdělila přes 25 miliónů Kč a v roce 2007 se dostala na 4.místo mezi firemní nadace podle množství rozdělených financí.
Společnost Tady a teď:
Společnost Tady a Teď, o. p. s. působí zejména v Plzni od roku 2004 a soustředí se jak na přímou práci s klienty ze sociálně vyloučeného prostředí v oblasti vzdělávání, tak zároveň i na osvětu směrem k majoritní populaci. Počítačová hra GhettOut je vyústěním dosavadních zkušeností z těchto oblastí. S organizací spolupracuje zhruba 50 dobrovolníků, kteří pracují s klienty ze sociálně vyloučených lokalit v Plzni. Více informací naleznete na
http://www.tadyated.org