Soud: Pochod extremistů Plzní byl zakázán neoprávněně
Plzeňský primátor Pavel Rödl (ODS) zrušil plánovaný lednový pochod pravicových radikálů neoprávněně. Krajský soud v Plzni dnes uznal správní žalobu Václava Bureše proti zákazu pochodu.
Podle soudu nebyly splněny důvody k zákazu akce. Bureš může uspořádat shromáždění nové. ČTK o tom dnes informoval místopředseda Krajského soudu v Plzni Václav Roučka.
Rozhodnutí soudu nezdůvodnil s tím, že nejprve se s ním musí seznámit obě strany. Jakmile bude verdikt doručen, má Bureš na uspořádání pochodu 30 dnů. Bureš ČTK řekl, že pochod uspořádá. Termín zatím neuvedl.
Proti verdiktu soudu mohou obě strany do 15 dnů podat takzvanou kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. “Dnes jsem mluvil s tajemníkem a ten předpokládá, že si kasační stížnost podáme,” reagoval Rödl. Zatím neví, jakým způsobem se zachová, pokud se pochod městem uskuteční znovu. “Záleží to na konkrétních podmínkách. Bude-li pan Bureš organizovat pochod 50 lidí a bude jasné, že 50 lidí přijde, projde a odejde, tak asi není důvod něco takového zakazovat,” uvedl Rödl.
Připustil, že celá kauza může ohrozit i jeho politickou kariéru spojenou s kandidaturou na hejtmana Plzeňského kraje. “Budu-li soudně trestán, tak asi nebudu moct kandidovat. Uvidí se, jak dopadnou soudy,” připustil.
Rödlovu kariéru by mohla ohrozit trestní oznámení, která na něj v uplynulém týdnu podali Dělnická strana a také Bureš. Primátora v něm viní mimo jiné ze zneužití pravomoci veřejného činitele a pomluvy. Dělnická strana upozorňuje, že zneužil pravomoc veřejného činitele a šířil poplašnou zprávu. Oznámeními se nyní zabývá policie a státní zastupitelství. O dalším postupu by mohlo rozhodnout příští týden.
Organizátoři pochodu akci ohlásili 12. listopadu. V zákonné třídenní lhůtě ji nezakázal úřad městského obvodu. Až 17. ledna, dva dny před jejím konáním, pochod zrušil primátor. Rozhodl se tak prý poté, co se pozvání na akci začala šířit i mezi extremisty na zahraničních webech. Za Rödlovo rozhodnutí se postavila i velká většina zastupitelů, kteří mu napříč politických spektrem vyjádřili podporu.
O milost pro plzeňského primátora požádal předseda ČSSD Jiří Paroubek prezidenta Václava Klause. Prezident odpověděl, že při své návštěvě Plzeňského kraje Rödlovi takový zákaz doporučoval. Milost by ale eventuálně udělil až po vynesení rozsudku.
Akci Bureš nahlásil na obvodní úřad jako Protestní pochod za svobodu slova, prý jako reakci na listopadový zásah policie, která zabránila neonacistům v pochodu bývalým pražským Židovským Městem. Datum pochodu odpovídalo výročí transportu plzeňských Židů do Terezína v roce 1942.
Kvůli Burešovi oznámila rezignaci místní rada ODS v Plzni-Lochotíně. Ukázalo se, že Bureš byl rok členem sdružení. Rada sdružení mu zrušila členství ve straně, vedení plzeňské ODS přesto vyzvalo vedení lochotínské organizace k rezignaci.