Slovenská banka posílá za Romy divadlo. Se hrou o euru
Jak vysvětlit lidem, kteří na Slovensku žijí v téměř středověkých osadách bez vodovodu a televize, že slovenské koruny definitivně přestanou platit? Jak jim objasnit, proč Slovensko v roce 2009 zavede euro?
Tým lidí ze Slovenské národní banky přistoupil na netradiční způsob. Do romských osad, v nichž mnozí neumějí číst ani psát, pošle kočovné divadlo.
Národní banka uzavřela smlouvu s romským souborem Romathan z Košic. Třiatřicet umělců vyrazí na šňůru v druhé polovině tohoto roku. Ředitel kočovného divadla Karel Adam na pro www.idnes.cz vysvětluje, že se Romové mohou těšit na “taneční i hudební představení se speciálními scénkami”.
Bankéři se však nezaměřili jen na Romy. “Vytipovali jsme si různé skupiny obyvatel, kteří žijí izolovaně. O euru chceme informovat i lidi ve vězení, bezdomovce, drogově závislé či ženy, které žijí v utajeném bydlení,” řekla mluvčí Slovenské národní banky Jana Kováčová.
“Nejprve nás ten nápad nesmírně překvapil, ale pak jsme museli uznat, že divadlo je osvědčená forma, která přece jen zaujme mnohem víc než nějaký leták. Zatím jsme podepsali s košickou romskou divadelní společností Romathan smlouvu na čtyřicet představení,” pro idnes.cz říká Jana Kováčová, mluvčí Slovenské národní banky.
Scénář schválí bankéři
Scénář by měl být hotový během května. Ještě než třiatřicet romských umělců vyrazí na turné, podívají se do skript projektoví manažeři banky.
“Chtěli bychom scénář připomínkovat,” řekla Kováčová.
“Bude to hudebně-tanečně-dramatické vystoupení se speciálními scénkami v romském jazyce,” řekl ředitel divadla Karel Adam. Detaily prozradit nechtěl.
O tom, že si herci s tématem poradí, však nepochybuje. “Je to určitě skvělý nápad! Divadlo je dost srozumitelné, rozhodně lepší než se spoléhat na zprávu či leták, který nikdo nečte,” míní Marcela Piloušková ze společnosti Lidé proti rasismu.
Slovenská národní banka se snaží, aby se informace o zavedení eura dostaly ke každému z pěti milionů Slováků. I proto na propagaci nové měny celkově vynakládá na 180 milionů slovenských korun.
“Neznamená to ale, že se věnujeme jen Romům. Vytipovali jsme si některé skupiny, které mají ztížený přístup k informacím, žijí izolovaně, anebo jsou tak chudí, že si nekupují noviny, nebo z nějakého důvodu nemají přístup k internetu,” vysvětluje Kováčová.
V hledáčku manažerů banky se tak objevili senioři, nevidomí, vězni, týrané matky, které žijí v utajeném bydlení, nebo třeba drogově závislí.
“Oslovili jsme neziskové organizace, které s nimi pracují. Sami bychom se do věznice nebo k ženám, které se ukrývají před agresorem, těžko dostávali. Pro sociální pracovníky pořádáme přednášky a oni pak mohou své znalosti předat těmto lidem,” říká Kováčová.
Bankéři se s prosbou o pomoc obrátili i na kněze a také na židovské obce.
“Kněží jsou mnohdy jedinými styčnými důstojníky, kteří mají k lidem nejblíž. Nejde nám o to, aby kázali v kostele o euru. Ale když se jim třeba nějaká stařenka svěří, že neví, co bude s jejími úsporami po přechodu na evropskou měnu, aby jí dokázali změny vysvětlit,” pro idnes.cz řekla Kováčová.