Teprve po druhé hodině ráno se dnes uklidnila situace v centrální berlínské čtvrti Kreuzberg, která byla od pátečního večera dějištěm řádění krajně levicových radikálů a jejich střetů s pořádkovými silami. Šlo údajně o největší prvomájové násilí, jaké zasáhlo německou metropoli za poslední čtyři roky. Další neklidnou noc zažil také Hamburk. V obou velkoměstech si pouliční boje vyžádaly zraněné, desítky militantních radikálů byly zadrženy.
V Berlíně bylo v noční akci nasazeno zhruba 6000 policistů. Na obou stranách se zranilo dohromady 270 lidí, což více než o stovku přesahuje
loňský počet. Letos policie v německém hlavním městě zadržela 289 lidí, přičemž loni to bylo 139, oznámil šéf berlínské policie Dieter Glietsch. "Atmosféra zhoustla," připustil ministr vnitra spolkové země Berlín Ehrhart Körting. Střety v Kreuzbergu měly podle něj letos "jinou kvalitu než v předchozích letech".
Násilí radikálů eskalovalo v pátek ještě před setměním, tedy dříve než o Svátcích práce v předchozích letech. Několik hodin opilí výtržníci, maskovaní levicoví radikálové i mladí cizinci útočili na policisty láhvemi a kameny. Policie proti nim použila slzný plyn, obušky a
pepřové spreje.
Na záběrech zpravodajské televize n-tv bylo kromě ulic posetých odpadky z vysypaných popelnic vidět i vyhořelé auto. Radikálové vytrhávali z chodníků nejen dlažební kostky, ale také celé desky, které pak vrhali na policisty. Sražen byl i náhodný kolemjdoucí. Hořely odpadkové kontejnery. Stanice metra Kottbusser Tor byla uzavřena. Mnozí výtržníci měli krvácející rány, napaden byl i jeden zdravotník. V jedné z ulic plály do několikametrové výše barikády.
Čtvrť Kreuzberg byla v minulých letech na 1. máje tradičním ohniskem anarchistického násilí. Letos byly ale
incidenty, do kterých se zapojilo zhruba 400 radikálů, i podle očitých svědků větší než obvykle. "Bylo to extrémní," potvrdil policejní mluvčí Frank Millert.
Situace se vyhrotila poté, co policie předčasně ukončila takzvanou revoluční prvomájovou demonstraci se zhruba 5000 účastníky. Z průvodu, který chtěl protestovat proti krizi a kapitalismu, od počátku létaly kameny. Pořádkové síly pak ve skupinách zasahovaly proti agresivnímu davu ve snaze rozehnat ho a pozatýkat jednotlivé násilníky a vůdce.
První výtržnosti se v Berlíně odehrály už v noci na 1. května. Policie při nich zadržela 57 osob a 48 policistů bylo lehce zraněno. Podobně i severoněmecký Hamburk v noci na dnešek zažil hlučné pouliční bitvy už druhou noc po sobě. V části
Schanzenviertel se odehrály střety mezi levicovými autonomy a policií. Předběžně bylo zadrženo 23 radikálů.
Militantní levicoví aktivisté vydrželi podobně jako v Berlíně několik hodin po policistech házet láhve a kameny a dokonce zapálili jeden automobil a čtyři policejní vozy poničili. Policie v přístavním městě nakonec proti výtržníkům nasadila vodní děla, až se situace kolem 03:00 SELČ uklidnila. Šest policistů bylo při potyčkách lehce zraněno.
Protestní akce levicových i pravicových extremistů se v pátek konaly i mnoha dalších větších městech Německa. Mimo Berlín a Hamburk se situace asi nejvíce vyhrotila v západoněmeckém Dortmundu, kde neonacisté napadli účastníky odborářské demonstrace, a v jihoněmeckém Ulmu, kde zhruba tisícovka neonacistů narazila na několik tisícovek odpůrců nacismu. Vzájemné potyčky si prý vyžádaly i zraněné.