Památník v Letech zahájí sezónu otevřením repliky vězeňské ubikace
V pondělí 21. března bude ve 13 hodin zahájena návštěvní sezóna Kulturní památky Lety. Návštěvníci se aktuálně setkají s novinkou v expozici památníku, kterou bude již třetí replika původních vězeňských ubikací včetně jejího dobového vybavení. Tyto tři baráky tak doplňují stávající žulový pomník akademického sochaře Zdeňka Hůly.
V první ubikaci je umístěna stálá expozice o životě Romů v táboře Lety, ve druhém je sociální zařízení a ve třetí, která byla zhotovena v zimní sezóně, návštěvníci najdou ukázku základního vybavení ubikací v době internování romských vězňů.
„Součástí areálu je přírodní amfiteátr se sedadly a naučná stezka z obce Lety na pietní území památníku. Zapomenout nesmíme ani na Infocentrum umístěné v budově obecního úřadu Lety, kde jsou prezentovány krátkodobé výstavy. Nyní při zahájení sezony to bude výstava Heydrichiáda,“ popisuje skladbu expozice a její doprovodný program ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.
Pávě zmíněná putovní výstava kurátora Vojtěcha Kyncla s názvem Heydrichiáda bude v rámci oslav příchodu nové sezóny otevřena ve zmíněném letském Infocentru. Výstava potrvá do 11. května tohoto roku.
Dokončením třetí repliky ubikace tak byla plánovaná výstavba KP Lety dokončena. Jak pro Romea.cz uvedl Milouš Červencl: „Nyní před námi stojí úkol jak přiblížit toto místo široké veřejnosti, zejména však mládeži a pedagogům. V minulých dnech jsme získali akreditaci nového odborného semináře pro pedagogy s názvem Tábory – nástroje persekuce.“ První z těchto seminářů se uskuteční 21. a 22. dubna tohoto roku.
V Infocentru bude letos k vidění ještě výstava o tragédii v Javoříčku. „Další doprovodné aktivity jsou závislé nejen na našich nápadech a zájmu veřejnosti o toto místo, ale zejména na finančních zdrojích, které se nám tak, jako každé kulturní instituci v současnosti bohužel nedostávají,“ doplňuje Červencl.
Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Byl určen pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Podle odhadů bylo nacisty zavražděno 90 procent českých Romů.