Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

O roční dobrovolnou službu v zahraničí Češi nemají velký zájem

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

O roční dobrovolnou službu v zahraničí mladí Češi zatím nemají velký zájem, vyplývá to ze zkušeností sdružení Servitus. Za poslední tři roky přijelo do Česka pracovat bez nároku na plat 50 mladých cizinců, do zahraničí však vyjelo jen 20 Čechů. Stanislava Šimuniová ze Servitu si to vysvětluje malým povědomím o této možnosti. Změnit to má páteční kulturní a diskusní akce Den a noc dobrovolníků.

Dobrovolníci pracují v sociálních službách, například se seniory, postiženými dětmi nebo národnostními menšinami. Nejvíce dobrovolníků míří do Čech z Německa, podle Šimuniové jde nejčastěji o mladé kolem 20 let, kteří před vysokoškolským studiem “vyjíždějí na zkušenou”.

Potvrdil to dvacetiletý Němec Stefan Kessissoglou, jenž pracuje od září 2006 v poradně pro uprchlíky v Kostelci nad Orlicí. “Viděl jsem v televizi, co se děje ve světě, a nechtěl jsem jen tak sedět doma v bezpečí a nic nedělat,” vysvětlil pohnutky, které ho vedly k dobrovolnické službě. Práci s azylanty v Česku považuje za obrovskou životní zkušenost, za několik měsíců se navíc naučil česky.

S německou dobrovolnicí má zkušenosti Jana Kratochvílová ze sdružení Leccos, které v Českém Brodu pracuje s romskou mládeží. “Zpočátku jsem měla obavy, jak ji děti přijmou, a jestli se o ni budeme moct postarat,” řekla. Byla příjemně překvapena, jak rychle se s ní mladí Romové spřátelili, a ještě více vstřícným přístupem obyvatel města. Díky nim se dobrovolnice Johanna zapojila do místního volejbalového družstva a učitelka němčiny z brodské školy jí nabídla hodiny češtiny.

Češi a Češky vyjíždějící do zahraničí jako dobrovolníci jsou starší než cizinci, kteří přijíždějí do ČR. Podle Šimuniové je průměrný věk Čechů 23 až 25 let, nejčastěji jde o čerstvě vystudované bakaláře, kteří si dávají roční přestávku před magisterským studiem. Maturanti jsou méně ochotní odjet na rok, protože nechtějí riskovat, že by po dlouhé přestávce nezvládli přijímací zkoušky na vysokou školu.

Dobrovolník zaplatí pouze zprostředkovatelský poplatek Servitu, za cestu, pojištění ani stravu neplatí, naopak dostane malé kapesné. Pobyt hradí Evropská unie z programu evropské dobrovolnické služby.

Servitus je ekumenická nevládní organizace, jejím největším partnerem je německá organizace ASF a mezinárodní ekumenická síť organizací z Evropy a USA. Češi mají možnost zúčastnit se dobrovolné práce například v Německu, USA, Maďarsku, Nizozemsku, Británii či Rumunsku. Podmínkou je chuť pracovat v sociální oblasti, komunikační znalost angličtiny, případně francouzštiny a němčiny.

Den a noc dobrovolníků začíná v pátek v 10:00 v kostele sv. Martina ve zdi panelovou diskusí o důvodech dobrovolnictví. Vystoupí na ní zástupci organizací, které vysílají dobrovolníky, vedle Servitu jde o ADRA, Člověka v tísni, Hestia a Inex-Sda a Sadba. Večer se budou konat jazzové nebo varhaní koncerty kostelech sv. Martina ve zdi, sv. Michala, sv. Mikuláše a U Salvátora.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon