Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Na případ „Stromkaři“ včera v centru Prahy upozornily desítky lidí

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

Několik desítek migrantů a aktivistů se včera odpoledne sešlo před budovou ministerstva zemědělství, aby symbolickým zasazením stromu a pochodem k ministerstvu vnitra upozornily na takzvanou kauzu stromkaři. V ní bylo údajně poškozeno až na 600 lesních dělníků z Vietnamu, Rumunska či Slovenska.

Pořadatelé Iniciativa za práva pracovních migrantů a migrantek, Iniciativa ne rasismu a nevládní organizace tak opětovně vyjádřily nespokojenost s tím, jak liknavě české úřady k potírání takzvané otrocké práce přistupují. Žádají po státu, aby případ zneužívání a vykořisťování pracovníků důkladně prověřil. Zároveň chtějí, aby dělníci dostali slibovaný plat, který jim firmy údajně nezaplatily za práci v lese.

Podle Pavla Čižinského z Organizace pro pomoc uprchlíkům byly podle podvedeny stovky pracovníků, na iniciativy se jich zatím obrátilo přes 70. Těm dluží společnosti 2,5 milionu, celková dlužná částka se však podle něj bude pohybovat v řádu desítek milionů korun. Jak dále uvedl, podvody se dějí již třetím rokem a dít se budou zřejmě i nadále, jelikož i letos sem mají být na práci dovezeni další Rumuni.

Policie podle něj s případem nic nedělá, společnost Lesy ČR se pak od případu distancovala s odkazem na subdodavatelské smlouvy. Státní podnik tvrdí, že výběr dělníků a to, zda jim firmy platí, nemůže ovlivnit. “Společnost k tomu nemá žádné právní prostředky ani kontrolní oprávnění,” uvedly Lesy ČR ve svém tiskovém prohlášení. Podle společnosti jsou skutečnými viníky zaměstnavatelé a zprostředkovatelé, kteří porušují právní předpisy.

Případ zahraničních dělníků vyvolal před nedávnem značnou pozornost. Přes zprostředkovatelské firmy pracovali pro státní lesy či krkonošský park. Tvrdili, že dělali deset až 12 hodin denně, dostali jen část platu a někteří spali namačkáni v malých místnostech. Vedení jim údajně také vyhrožovalo. Kauzou se zabývá policie.

Agentury dodávaly dělníky firmě Less & Forest, která získala veřejnou zakázku od státních lesů či krkonošského parku. Agentury podle aktivistů v letech 2009 a 2010 nabízely platy od 10.000 do 20.000 korun za sázení stromků a jiné lesní práce.

Podle Čižinského však Lesy ČR mají alespoň morální odpovědnost za kauzu. “Není možné, aby státní firmu nezajímalo, za jakých podmínek pro ně lidi pracují,” uvedl. Společnost podle něj o problému již delší dobu ví.

Aktivisté se na nedělní akci vybavili různorodým nářadím, přinesli si lopaty, rýče, pily i vrtačky. Na případ upozorňovali také transparenty, na kterých například stálo “Cizinci nejsou na jedno použití”. Před ministerstvem promluvil jeden z vietnamských dělníků, který nedostal zaplaceno za dva měsíce práce.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon