Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Muzejní noc v Muzeu romské kultury

31. ledna 2012
Čtení na 3 minuty

Na den a noc, kdy se v Brně slaví svátek muzeí, otevírá Muzeum romské kultury jako každoročně všechny své expozice a výstavy zdarma a pro své návštěvníky připravuje bohatý kulturní program. Akce je přístupná pro širokou veřejnost, včetně dětí, seniorů a handicapovaných. Dopravu k muzeu sídlícímu na Bratislavské 67 bude zajišťovat speciální autobusová linka B, která odjíždí z moravského náměstí v sobotu 24. KVĚTNA 2008 od 18 hod. každou půl hodinu. Více informací na www.brnenskamuzejninoc.cz a www.rommuz.cz.

16:30 Vernisáž výstavy Romská socha 2008 za účasti autorů


Zahájení historicky první samostatné výstavy z děl romských sochařů z Česka, Slovenska a Rakouska. Představena zde budou díla 21 autorů, kteří pracují se dřevem, kamenem, kovem, hlínou, ale i dalšími netradičními sochařskými materiály jako je třeba siporex nebo chlebová střídka. Volba nezvyklých materiálů dokládá touhu tvořit, která prorazí i tam, kde chybí finance na kvalitní výtvarný materiál.
„Většina autorů není poznamenána žádným výtvarným školením, někteří sami sebe ani za výtvarníky nepovažují, jejich díla vznikala pro dekoraci vlastního interiéru (např. T. Danko, A. Pešta). Jiní tvoří dnes už zcela záměrně, ale pouze pro svoji zábavu a ze své potřeby, aniž by širší okolí o jejich tvorbě vědělo nebo se o ni zajímalo (J. Brand, J. Biskup, I. Berky, D. Kováč a mnozí další)“, uvedla ředitelka Muzea romské kultury a jedna z kurátorek výstavy, Jana Horváthová.


Někteří autoři se dokážou svojí tvorbou i uživit (např. J. Cicko, R. Dzurko, A. Šarközy, R. Rigó, poslední dva však nikoliv volnou tvorbou, ale luxusním kovaným nábytkem a doplňky). Takových je však mezi Romy stále jen poskrovnu; naopak pro nezanedbatelnou část z vystavujících autorů byla impulsem k tvorbě ztráta zaměstnání po roce 1990. Kdysi těžce dennodenně fyzicky pracující kopáči a dělníci najednou nevěděli, co s volným časem, a napadlo je vrátit se k dětské zálibě, která jim přinášela radost a smysluplný pocit. Tento pocit zůstává našim tvůrcům i dnes, přestože někteří z nich práci od té doby už nenašli.


Vernisáž výstavy se uskuteční za účasti některých autorů. Jako doprovodná akce k výstavě proběhne od 23. do 27. června 2008 na dvoře a v prostorách Muzea romské kultury veřejné sochařské sympózium, při kterém budou moci návštěvníci výstavy pozorovat autory při práci .

18:00–19:00 ČTENÍ ROMSKÝCH PŘÍBĚHŮ PRO DĚTI, knihovna muzea


Účinkují herci Divadla Líšeň.


21:00–22:00 ČTENÍ ROMSKÝCH PŘÍBĚHŮ PRO DOSPĚLÉ, knihovna muzea


Ze své tvorby čte, hraje a zpívá Gejza Horváth.

18:00, 21:00, 24:00 ROMSKÉ TANCE SVĚTA


Vystoupení v podání tanečníků Jana Dance Centre ze Ženevy bude lákavou scénickou exkurzí do historie a kultury Romů, originální choreografie v sobě skrývá tradiční romské tance mnoha zemí, ale také silný příběh romského putování. Diváci uvidí tance na hudbu makedonských, ruských, tureckých Romů, na hudbu orientu a flamenca, tanečníci vystupují v originálních pestrých kostýmech vytvořených pečlivě právě pro tuto příležitost.

19:00 a 22:00 KONCERT KAPELY TOČKOLOTOČ ZE SVITAV


Skupina Točkolotoč vznikla jako rodinná kapela v roce 1984. Dnes patří k našim nejoriginálnějším a nejžádanějšími romským souborům. Jeden z nezapomenutelných momentů, kterým se kapela zapsala do povědomí veřejnosti byl koncert „SOS proti rasismu“ (jehož se pod záštitou Václava Havla v roce 1990 v Praze účastnili i Paul Simon, Pražský výběr nebo Lenka Filipová). Točkolotoč procestoval i značnou část světa a vystupoval po boku hudebních špiček.

PŘÍSTUPNÉ VÝSTAVY:


Přízemí, přednáškový sál NEviditelní, výstava fotografií studenta romistiky na FF UK Lukáše Houdka


I. patro, výstavní prostory Stálá expozice Příběh Romů – etapa 1939-2005


II. patro, výstavní prostory Romská socha 2008


Provádějí průvodci odění v krojích charakterizujících romské skupiny žijící u nás.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon