Máte poslední šanci! Jděte volit!
ROMEA, o. s. pravidelně informuje o důležitosti voleb a snaží se vybízet k aktivnějšímu občanskému životu i Romy samotné. Kdo není ochoten věnovat hodinu času volbám, které ovlivňují život jeho i jeho blízkých, nemá pak co nadávat doma v křesle nebo blízké hospodě! Volby na komunální úrovni jsou v České republice stále ještě vnímány vedle těch parlamentních jako méně důležité. Přitom by to mělo být obráceně, svými hlasy můžeme ovlivnit, jak budou vypadat ulice, jimiž se procházíme. Zda v našem místě bydliště bude hřiště pro děti, zařízení pro seniory nebo třeba nová mateřská školka. Bude-li tam, a jak moc, bezpečněji. A hlavně komunální zastupitele bychom měli znát osobněji, mít šanci se s nimi potkat a hovořit s nimi.
Dnes a zítra můžete svými hlasy rozhodnout o složení vašich radnic. Komunální volby se způsobem hlasování liší od těch parlamentních a nezapomeňme ani na to, že probíhají doplňující volby do Senátu.
Připravili jsme pro vás návod, jak si ve volbách počínat. A nezapomeňte, že komise sedící ve volebních místnostech, byly zřízeny i proto, aby vám jejich členové poradili!
NEPŘEHLÉDNĚTE
Začínají volby na radnice a do Senátu. Návod jak volit!
Komunální volby mají další výhody, zvyšují šance samotných příslušníků menšin zapojit se do života daných měst. Někde to už funguje zcela přirozeně a potvrzuje se tak správnost tvrzení, že nejlepším způsobem, jak zlepšit své podmínky a pomoci i jiným, je aktivně něco dělat. Představujeme
tři Romy, kteří kandidují v těchto volbách právě z těchto důvodů …
Drahomír Radek Horváth,
38 let, Děčín, kandiduje za Stranu demokratické obnovy na sedmém místě
Jde o nově vzniklý politický subjekt pouze komunální úrovně , nikoliv „celostátní moloch“, jak upřesňuje osmatřicetiletý muž, původně lodník, který se nyní živí i jako novinář a webmaster .
S jakým programem jdete do voleb?
Program je šitý na míru potřebám města Děčína. Rád bych zdůraznil, že nejsem členem žádné politické strany, ale spolupracuji se spoustou politických stran a to napříč politickým spektrem. Většinou se to pochopitelně zvrtne v diskusi nad tzv. romskou tematikou. Konzultujeme návrhy, nutná opatření atd. Něco dají do placu oni, něco je má vlastní invence.
Co konkrétně přinášíte vy?
Pro tuto konkrétní politickou stranu jsem vypracoval část programového prohlášení s názvem Koncepce romské integrace, která vychází z vládního dokumentu, ale jsou do ní zakomponovány konkrétní opatření týkající se potřeb romské komunity v Děčíně a zároveň majoritní části populace. Zlepšit vzájemné soužití je merito věci. Předvolební program této politické strany, který jsme spolu konzultovali, je konkrétně stavěn v několika bodech, přičemž stěžejní je: důstojný domov pro seniory, kontrola veřejných zakázek a to 5 let zpětně, protipovodňová opatření, větší investice do okrajových částí města nejen do centra, větší zainteresovanost řadových občanů (net referenda atd), podpora cestovního ruchu a tím pádem vytvoření nových pracovních míst, moje zmíněná koncepce. Tak rád bych agitoval, ale není čas :-):-)
Proč by měli jít lidé k volebním urnám v těchto volbách?
Měnit by se totiž mělo od spodu – tam, kde se nás to přímo dotýká. V našem městě. Tam, kde žijeme a tam, kde budou vyrůstat naše děti. Kdo nevolí, ten pak ať nebrečí, že se nic nemění! Romové tu jsou doma a nikoliv na návštěvě a tak by se měli na řešení věcí veřejných sami aktivně podílet. Účast ve volbách je prvním krokem tím správným směrem!
Marcel Cichý,
33 let, Ústí nad Labem – Trmice (Ústecký kraj). Kandiduje za ODS na druhém místě.
Tento konzultant v telekomunikacích je člen tamní pobočky ODS od roku 2005. Na kandidátní listině je před ním pouze ředitel dopravního podniku Ústi nad Labem Tomáš Kraus.
Co je pro vás v těchto volbách důležité?
Ve zdejším sdružení ODS se angažuji více než pět let. Jedním z důvodů je to, že nás ODS bere vážně, myslím Romy a romské aktivity, kteří se snaží zde něco dělat, pracovat na zlepšení vzájemných vztahů mezi romskou minoritou a většinou. Dají hodně na naše rady a toho si vážím.
Co konkrétně ve vašem programu potenciálním voličům nabízíte?
Nejvíce bych si přál, aby se nám podařilo zasadit se o větší občanskou angažovanost Romů samotných. Budou-li schopní lidé zastoupeni v zastupitelstvu, i v jednotlivých komisích, tak se mohou aktivněji podílet na zlepšení situace a to je cíl. Také bychom rádi, aby se více pracovalo s mladými lidmi, aby byli motivováni pracovat. Věděli, že mají šanci na bydlení, rádi bychom po vzoru Ostravy nabídli tzv. prostupné bydlení. Také nám zde chybí například domov pro seniory. Těch věcí je samozřejmě víc.
V čem vy spatřujete důležitost komunálních voleb?
V tom, že právě tyhle volby nejvíc ovlivňují naše životy. Okolí, kde bydlíme. Přece by nanejvíc mělo záležet na tom, kdo řídí a jak politiku v místě, kde žijeme, ne?
Martin Bajger,
24 let, Trmice (Ústecký kraj), kandiduje za ODS na 11. místě
Mladý podnikatel, který kromě řízení firmy ještě studuje, pochází z rodiny, která se občansky i politicky angažuje mnoho let. Matka Eva Bajgerová působila v tomto městě jako poradkyně městského úřadu, kromě jiného byla také členkou vládní Rady pro záležitosti romské komunity. Děvetačtyřicetiletý otec Martina Jan Bajger, živnostník, nyní kandiduje za stejnou politickou stranu na šestém místě, ale v předchozím volebním období působil jako radní v tamním zastupitelstvu. Politická tradice je tedy, zdá se, v rodině.
Proč kandiduje právě za tuto pravicově orientovanou stranu?
Na místní úrovni strany fungují trochu jinak než na celostátní. Víc vycházejí potřebám lidí v daném regionu, protože ty potřeby většinou líp znají. I to rozdělení na striktně pravicové a levicové a ty jakože ve středu, neplatí tak zásadně. Místní ODS, jejímž členem jsem přes tři roky, ale můj táta mnohem delší dobu, je velmi ochotna dialogu s Romy, kteří se pro Trmice snaží něco udělat. To u ostatních stran postrádám. Respektují nám, věří, radí se s námi, poslouchají naše názory.
V Trmicích kandidujete za ODS tři Romové, jeden na 2., další na 6. a ty na 11. místě, to je nebývale silné zastoupení a také nebývale vzorná politická angažovanost Romů samotných. Proč to?
Chceme přispět k řešení situací, eventuálních problémů, k tomu, aby se nám společně lépe žilo. V Trmicích je občas problém také s nově příchozími Romy, kteří na rozdíl od „starousedlíků“ ne vždy a samozřejmě to neplatí paušálně – dokážou bez problémů zapadnout, integrovat se. Trápí nás to a zhoršuje to i naši pozici. Chceme pomoci jim i majoritě, aby ta integrace byla rychlejší a bezproblémovější. Mně osobně zajímá zejména oblast vzdělávání. Tady v Trmicích funguje již delší dobu úspěšně občanské sdružení Romano jasnica, které rovněž provozuje klub M. C. Zeffirino poskytující dětem možnost doučování , psaní úkolů, různých kroužků, mimoškolní činnosti. Bez vzdělání a dostatečné motivace těm dětem, které ji nemají doma, budou hůře kvalifikováni, hůře zaměstnavatelní, ten kruh nikdy neprobouráme. A pak mě ještě velmi zajímá bezpečnost, i proto spolupracujeme a navrhujeme důslednější spolupráci s městskou policií. Tak, aby se všichni občané cítili v ulicích bezpečněji a nemuseli se bát o své děti.
Proč by lidé měli jít dnes a zítra volit?
Je to jediný způsob, jak zkusit ovlivnit bezprostřední život kolem sebe, v místě bydliště, zaměstnání. Nevolit je alibismus. Navíc je nutné si uvědomit, že když půjdou volit i Romové, ukážou tak svoji občanskou připravenost. V Ústí nad Labem kandiduje Dělnická strana sociální spravedlnosti, má šance právě v tomto kraji získat na komunální úrovni nezanedbatelný počet hlasů. Jen odhadem, když je podpoří přibližně pět tisíc lidí, mohou mít v zastupitelstvu až dva lidi. To není málo. A je potřeba, aby podobné názory pak zase jiní vyvažovali. To je přece moc důležitý důvod jít volit, mít v zastupitelstvu někoho, koho znám a za kým mohu zajít nejen s případným námětem, ale také problémem.
KAM DÁL?
Začínají volby na radnice a do Senátu. Návod jak volit!
Na komunálních volbách mne zajímá jediné. K čemu mi politik bude.
Karel Holomek: Chci změnit praktiky radnice Brno-sever
Drahomír R. Horváth: Mám jasno a volit jdu. A co vy? Jdete volit?