Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Loňské rozpuštění pochodu neonacistů v Plzni bylo nezákonné

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

Rozhodnutí starosty centrálního plzeňského obvodu Jiřího Strobacha rozpustit loňský pochod radikálů městem nebylo v souladu se zákonem. Krajský soud v Plzni dnes vyhověl námitkám, které proti rozpuštění shromáždění podal svolavatel akce, řekl Strobach ČTK.

Ohlášený pochod zhruba stovky pravicových radikálů z Čech, Polska a Německa se konal loni 24. dubna. Situaci monitorovala na místě policie, zástupci obvodní radnice i odborníci na extremistické hnutí. Účastníci pochodu ušli jen pár desítek metrů, než Strobach akci rozpustil. “V momentu, kdy došlo k prokazatelnému páchání trestné činnosti, po vyhodnocení situace Policí ČR a po konzultaci s ní, jsem se na místě rozhodl shromáždění rozpustit. Soud se neztotožnil s naší argumentací ohledně důvodů pro rozpuštění shromáždění,” konstatoval Strobach.

Pochod tehdy zakázal kvůli nápisům, nášivkám a tetování některých účastníků pochodu, které podle tehdejšího vyjádření policie naplňovalo znaky trestného činu. “Rozhodl jsem tak v momentě, kdy bylo rovněž podle jejich projevů zřejmé, že se pochod odchýlil od původně nahlášeného účelu, tedy od podpory politickým vězňům,” doplnil starosta.

Jeden ze svolavatelů akce podal námitky proti zákazu akce už loni v květnu. “Od té doby se soud celou situací a důkazními materiály zabýval,” řekl Strobach. Až dostane rozsudek, vedení obvodu s právníkem prostuduje argumenty soudu. “Zvážíme případnou kasační stížnost k Nejvyššímu soudu,” dodal starosta.

Krátce poté, co se radikálové dali loni na pochod, obklopeni kordony policejních těžkooděnců, je starosta zastavil a poslal je na opačnou stranu, než chtěli jít. Policisté je pak odvedli v kordonu k autobusovému nádraží. Bránili jim ve vstupu do centra. Proti pravicovým radikálům se houfovaly i skupiny příznivců extrémní levice, které je chtěly zastavit.

Přímo při pochodu či těsně po něm policie zadržela šest lidí, dalšího začala prověřovat později po vyhodnocení nahrávek z akce. Provinili se převážně tím, že měli na oblečení nebo na těle závadnou symboliku.

Policie do akce nasadila techniku a stovky lidí. Na pomoc přijelo kolem 500 příslušníků pořádkových jednotek z jiných krajů, na místě byli členové antikonfliktního týmu, psovodi, jízdní policie na koních. Byly připraveny tři obrněné transportéry, vodní dělo, situaci shora monitoroval vrtulník. Náklady byly řádově kolem milionu korun.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon