Lidé řešící problémy Romů si stěžují na špatnou komunikaci
Zástupci krajů a místních samospráv, kteří řeší problémy spojené se začleňování romské menšiny do společnosti, vidí jako jednu z největších překážek ve své práci nedostatečnou komunikaci, a to zejména mezi státem a úředníky. Slabá informovanost je podle nich i mezi dávkovými úřady a školami.
Vyplynulo to ze seminářů, které v uplynulých dnech pro zainteresované úředníky a sociální pracovníky uspořádala organizace Otevřená společnost. Její zástupci dnes s těmito poznatky seznámili novináře.
Centrální správa podle nich mezi místními samosprávami a sociálními odbory například vůbec nezjišťuje, jaké mají zkušenosti s nedávno zavedeným zákonem o hmotné nouzi. Podle této normy mají obce možnost vytisknout si vlastní poukázky na jídlo, hygienické potřeby a oblečení a domluvit se s vybranými obchody, které poukázky vymění za zboží.
Špatná komunikace podle Otevřené společnosti komplikuje i řešení problémů spojených s docházkou romských dětí do školy. “Například informaci, že dítě má vysoké absence, se úřady dozvědí až v okamžiku, kdy má 200 nebo 300 neomluvených hodin. To už je hrozně omezený prostor pro nápravu,” řekl ČTK sociolog Karel Čada, který se na vyhodnocení seminářů podílel.
Setkání předcházel průzkum, který pro Otevřenou společnost vypracovala agentura GAC. Z něj vyplynul značně skeptický postoj Čechů k začlenění Romů z ghett do společnosti. Zhruba pětina lidí si myslí, že to může trvat až 25 let. Víc než čtvrtina dospělých míní, že se problém dá vyřešit za 25 až 75 let. Bezmála čtvrtina lidí je ale přesvědčena o tom, že by na to bylo potřeba víc než 500 let, či že to nepůjde nikdy.
Čada poukázal na to, že lidé pracující s Romy nyní spojují velká očekávání s Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách. Nový vládní orgán začal pracovat v březnu, zaměřit se má hlavně na zaměstnávání, vzdělávání a bydlení Romů. Pracovníci agentury mají místní samosprávu, školy, úřady práce, neziskové organizace, firmy a obyvatele problémových lokalit naučit spolupracovat tak, aby ghetta postupně zanikla nebo se změnila v běžné čtvrti. Pomoci mají i s vytvořením projektů, které by mohly získat peníze z evropských fondů.