Kritika segregace v českém školství neustává
Tento týden Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) zaslalo orgánům OSN, které dohlížejí na zavádění právních norem týkajících se rasové diskriminace a práv dětí, zprávu, v níž vyjadřuje své znepokojení ohledně pokračujícího porušování práv romských dětí v České republice, Řecku a Itálii.
Výkonný ředitel ERRC Robert Kush zdůraznil nezbytnost ochrany práv dětí: “Evropské státy musí zastavit segregaci ve školství, nucené vystěhování a systematickou diskriminaci, aby zajistily, že budoucí generace romských dětí nebude vyrůstat v chudobě a vyloučení.”
Se svými obavami z pokračující segregace romských dětí ve speciálních školách v České republice se ERRC obrátila na Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace. Přístup ke kvalitnímu a neselektivnímu vzdělávání je ale problém i v jiných evropských státech. Potýká se s ním, jak dokládá Výbor pro práva dítěte, také Řecko či Itálie. Výzkum ERRC a organizace Greek Helsinki Monitor v roce 2010 prokázal, že pro mnoho Romů ve vzdělávání stále existuje řada systémových překážek. Konkrétními příklady může být odmítnutí zapsat romské děti do výuky ze strany vedení školy, problematická dostupnost školy ze vzdálených osad či existence škol určených výhradně pro romské žáky.
ERRC ve společném vyjádření s Associazone 21 luglio rovněž Výbor pro práva dítěte informovalo, že v Itálii, kde často dochází k nucenému vystěhování a panují zde velmi špatné podmínky bydlení, je přístup romských dětí ke vzdělání ohrožen, stejně jako je ohroženo jejich zdraví a jejich právo na život v rodině. Organizace také informovaly Výbor o probíhající diskriminaci v rámci Státního systému ochrany dítěte a zásadně negativních dopadech dětských sňatků na romské děti v Itálii.