Komunální zúčtování
Víkendové komunální volby se nesly v duchu odmítnutí občansko demokratických „kmotrů“, což přihrálo hlasy největší levicové straně ČSSD i nováčkovi na politické scéně TOP 09. Kromě překvapení v podobě úspěchu nově vzniklých sdružení a hlubokého propadu Věcí veřejných se opět objevil i starý známý neduh – kupování hlasů sociálně slabých. Z tří romských kandidátů, s nimiž jsme před volbami přinesli rozhovor, do zastupitelstva v Trmicích postoupil jeden – Marcel Cichý za ODS.
Pár stovek je v pořádku
Zprávy o kupování hlasů v sociálně vyloučených lokalitách převážně obydlených Romy už patří k folklóru českých voleb. Pár stovek za hlas, v ruce lístek s kandidátkou konkrétní strany a hurá do volební místnosti, kde často dlouhodobým nevoličům vysvětlí vše potřebné volební komise. Letos během voleb do obecních zastupitelstev mělo údajně dojít k nakupování hlasů v Krupce, Ostravě, pražské části Libeň a sokolovském Chodově. Komise volebních okrsků povolala média, méně často policii, ta je totiž proti takovému jednání bezmocná.
Podle české legislativy je vše vlastně v pořádku, jak serveru Romea.cz potvrdil právník Pavel Uhl. „Každý si svobodně volí, jak bude hlasovat, přičemž způsob, jakým je ta svobodná vůle ovlivněna, není rozhodný,“ napsal v e-mailu Uhl. Naopak nezákonné je: pokoušet se ovlivňovat potenciálního voliče ve volební místnosti nebo přímo za plentou či se snažit o ověření jeho volby, například kontrolou zbylých lístků.
„Pokud je něčí vůle tedy ovlivněna tím, že na volební akci dostal guláš, kandidát mu slíbil zvýšený důchod nebo dostal předem pár stovek, není to v rozporu se zákonem,“ uvedl dále Uhl.
Podobná vyjádření už o víkendu zazněla z úst sokolovské radnice, jednotlivých volebních komisí i policie. Prostě nezbývá než apelovat na voliče samotné – prodejem svého hlasu, připravujete volby o jejich význam, být základním prostředkem demokracie, a sebe o možnost v demokracii žít.
Marcel Cichý do zastupitelstva
Dvojka na kandidátce občanských demokratů Marcel Cichý získal mandát pro následující období v třítisícové obci poblíž Ústí nad Labem v Trmicích. „Nejvíce bych si přál, aby se nám podařilo zasadit se o větší občanskou angažovanost Romů samotných,“ řekl minulý týden v rozhovoru pro server Romea.cz tehdy ještě kandidát Cichý.
Občanští demokraté skončili v Trmicích s necelými 16 procenty hlasů na na druhém místě, hned za hnutím Starostové a nezávislí, které vedla bývalá starostka Jana Oubrechtová. Hlavními tématy voleb byla bezpečnost ulic, vandalismus a zápach z průmyslového areálu lihovaru. „Je to pro mě trochu zklamání, čekal jsem, že dopadneme lépe. Teď vše závisí na koaličních jednáních,“ řekl po telefonu serveru Romea.cz Cichý, podle kterého bude právě dnešek ve znamení koaličních vyjednávání.
Další dva kandidáti, s nimiž server Romea.cz přinesl rozhovory, podnikatel Martin Bajger kandidující taktéž v Trmicích a lodník a publicista Drahomír Radek Horváth, kandidát Strany demokratické volby v Děčíně, se do zastupitelstev nedostali.
Znáte další úspěšné i neúspěšné romské kandidáty, kteří se letos rozhodli aktivně vstoupit do dění v obcích? Napište nám na
romea@romea.cz nebo na
facebook!