Kanadská delegace v Praze zkoumá možnost zrušení víz
Úspěšnost programů pro Romy, Agentury pro sociální začleňování i zlepšení obrazu Romů u většinové společnosti zajímají kanadskou delegaci vedenou velvyslankyní Valerií Raymondovou kvůli možnosti zrušení vízové povinnosti. V Česku se kanadští diplomaté zdrží do pátku, v plánu mají ještě konzultace s neziskovými organizacemi v Praze a Brně.
„Oceňovali, že nelakujeme věci na růžovo. Neříkáme, že všechno co agentura udělala, okamžitě vede ke konkrétnímu výsledku v lokalitách,“ uvedl pro Českou televizi její ředitel Martin Šimáček. Podle Czeslawa Walka, ředitele sekce pro lidská práva Úřadu vlády, zase kanadští diplomaté chválili projekt Gypsy spirit (každoročně odměňuje nejlepší počiny na poli soužití Romů a většinové společnosti). „Hlavně proto, že tímto projektem cílíme na širokou veřejnost a prezentujeme pozitivní příklady mezi Romy,“ vysvětlil Walek.
Členové kanadské delegace se k jednání vyjádřit nechtěli. K účelu návštěvy podotkla jen velvyslankyně Raymondová pro ČT: „Kanada si musí být jistá, že země plní podmínky pro bezvízový styk a mimo jiné tím, že zrušení vízové povinnosti nepovede ke zvýšení neregulérní migrace či nepodloženým žádostem o azyl.“
Loni kanadské úřady řešily 969 českých žádostí o azyl, získala jej ale jen 2 procenta žadatelů, tedy 19 lidí. Další stovky žádostí ale na vyřízení čekají i více než dva roky.
Od zavedení vízové povinnosti před rokem a půl vyráží do Kanady za turistikou stále méně Čechů – zájem zatím klesl o 40 procent. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří je na vině právě nepříjemná byrokracie spojená s vyřízením víza.