Gipsy.cz míří do Chebu
Úspěšná romská kapela má na svém kontě Anděla. Je známá i ve světě, ale nejraději hraje doma
Cheb – Romská hip-hopová hudební skupina Gipsy.cz oceněná Andělem 2007 vystoupí v pátek od 20 hodin ve velkém sále Produkčního centra Kamenná v Chebu.
Hit Romano hip-hop je často slyšet z radií, skupina se stala objevem roku 2006 a objevuje ji už i zbytek světa. Jako jediná tuzemská kapela si loni v létě zahrála na slavném festivalu v Glastonbury v Anglii, na podzim absolvovala turné po Jižní Koreji. „ I když máme světové ambice, stejně hrajeme nejraději doma v Česku nebo na Slovensku. České publikum je totiž živé, reaguje a navíc jsou v něm ty nejkrásnější holky na světě. Jiné rozdíly ale zatím nepociťujeme. Ukazuje se, že muzika Gipsy. cz prostě baví lidi bez rozdílu ras, věku i náboženství,“ uvedl houslista Vojta Lavička v rozhovoru pro MF DNES.
Gipsy je sebevědomý Jejich hudba mixuje nonšalantnost a eleganci legendárních cikánských kapelníků s výbušnou směsí rapu, romské muziky, funky, etna či popu. Písně s určitou mírou zdravé agresivity nepostrádají humor, nadhled a ironii.
Čtveřice Radoslav Banga, Vojta Lavička, Jan Surmaj a Petr Surmaj jsou synonymem pro romské hvězdy. Radoslav Banga alias „Gipsy“ si udržuje image drsného rapera. Je bezpochyby hvězdou českého rapu. Gipsy je sebevědomý: „Za deset let chci zpívat romsky a anglicky hezké balady a mít miliony posluchačů,“ říká. Pro svou hudbu se inspiruje americkými hiphopery, na svých toulkách Prahou vnímá podněty zanechané Jaroslavem Haškem či Franzem Kafkou.
Vojta „Béla“ Lavička působí spíše dojmem zjemnělého intelektuála. Až do patnácti let hrál pouze klasickou hudbu, poté se stal primášem moravského folklorního souboru Rosénka. V druhé polovině devadesátých let založil na české hudební etnoscéně známou skupinu Álom. Působil v řadě dalších kapel, založil romské hudební skupiny Do konce a Bench Band.
Radek Banga krátce po loňském udělení Anděla pro kapelu Gipsy. cz tvrdil, že stylem své hudby i popularitou „nastolili nový trend“. Zní to silácky, ale má to svou logiku. Před pár lety převažovalo na koncertech romské publikum, dnes mají Gipsy.cz posluchače napříč etniky, aniž slevili ze svého lehce agresivního hudebně-textového výrazu. Dál brojí proti předsudkům a diskriminaci, ale s humorem a nadsázkou, v muzikantsky skvělých vystoupeních se posunují až ke kabaretním kouskům.
Úspěch kapely je velkou motivací pro mnoho mladých Romů. Gipsy v létě přijal od ministryně Stehlíkové nabídku, aby se stal českým ambasadorem v rámci Evropského roku rovných příležitostí. S Vojtou Lavičkou objíždí konference, jejichž účastníkům z řad neziskovek z celé Evropy se snaží barvitě popsat problémy své menšiny v Česku. Sám tvrdí, že pro mladé Romy se dá dělat jediné – inspirovat je. „Nakoupit jim počítače. Učte se dělat muziku, skládejte v compu! Malujte, tancujte, dělejte umělecké kovářství… Takhle se zachrání třeba dva z deseti, ale lepší než žádnej.“