Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Festival Jeden svět nabídne stovku dokumentů z celého světa, začíná dnes. Nabídne i snímek Úžera o lichvě v sociálně vyloučených lokalitách.

06. března 2012
Čtení na 3 minuty

Zahajovacím filmem 14. ročníku Jednoho světa je aktuální kanadsko-norský dokument Zpět na Tahrír. Režisér Petr Lom v něm zachycuje příběhy účastníků revolučních událostí v Egyptě.

Od zítřka se pak rozeběhnou projekce ve všech festivalových kinech. Těšit se můžete i na pofilmové debaty s tvůrci (program debat průběžně aktualizujeme a najdete ho vždy v programu na daný den či podle kin).

Od zítřka startují také panelové debaty s experty – začínáme tématem arabského jara.

Celkem 106 dokumentů z produkce 44 zemí uvede letošní ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který začíná 6. března v Praze. Během deseti festivalových dní se pražské publikum bude moci podívat do 72 různých zemí světa a seznámit se s jejich situací v oblasti lidských práv. Vedle stálic, jakými je Afghánistán, Bělorusko, Barma nebo Čína nabídne Jeden svět 2012 i filmy z poměrně neobvyklých míst – například Salvadoru, Sýrie, Jemenu, Grónska či souostroví Maledivy.

Vedle soutěžních kategorií Hlavní soutěž a Máte právo vědět festivalový program přináší dokumenty na téma Protestů, nepokojů, revolty organizované v současnosti mladými lidmi nejen v arabských, ale i v řadě demokratických zemí. Protipólem těchto politicky laděných filmů je kategorie
Spolu navzdory tematizující mezilidské vztahy a rodinu. Tradiční kategorii ekologických filmů, letos pod názvem Takzvaná civilizace, jsme rozšířili o aspekty životního stylu a širšího vztahu k prostředí, v němž se pohybujeme. Nebude chybět ani Panorama s nabídkou filmů již oceněných v zahraničí, nově natočené české dokumenty a krátké filmy.

U příležitosti dvaceti let společnosti Člověk v tísni, organizátora festivalu, je na webu České televize připraven online speciál s filmy, fotografiemi a videi dokumentujícími práci organizace.

Jedním z fimů, jež je možné shlédnout na webu České televize je také snímek režiséra Martina Řezníčka Úžera. Jde o dokument,který vznikl ve spolupráci se společností Člověk v tísni a Českou televizí. Zabývá se jevem, který se před lety rožšířil v českých sociálně vyloučených lokalitách. Lichva nebo-li úžera je ve snímku dokumentovaná na příkladu jedné romské rodiny. Do jaké dluhové pasti se rodina dostane, když si jeden měsíc půjčí částku a druhý musí vrátit dvojnásobek? Pokud ho nevrátíte, dluh se opět násobí a tak to jde dál. Ne ovšem donekonečna… Rodinní příslušníci se dostávají nejen do situace, kdy nemohou často už astronomický dluh vrátit, ale ocitají se někdy i v ohrožení života.

Dokument z roku 2001 popisuje lichvu ve vyloučených lokalitách jako nový fenomén. Přes tíživost situace,kdy se kvůli lichvě propadají na samé dno sociální propasti další a další lidé, by bohužel film natáčený o deset let později vypadal obdobně, včetně xenofobních a rasistických vyjádření volených představitelů. Ti nemají snahu problém řešit, nejraději by pro ně nepohodlné lidi vystěhovali "do jeskyní za město". Protiromskou rétorikou navíc získavají další cenné politické body a přízeň řady stejně naladěných voličů.

Festival Jeden svět se každým rokem rozrůstá do regionů. Letošní 14. ročník se kromě Prahy uskuteční v dalších 40 městech po celé České republice. Opět čekáme přes 100 tisíc diváků a divaček jak z řad dospělého publika, tak ze základních a středních škol. Nedílnou součástí festivalu jsou debaty s režiséry uváděných filmů a panelové diskuse s českými odborníky i zahraničními hosty.

Dnešní zahajovací večer bude spojen s udělením ceny Homo Homini (Člověk člověku). Společnost Člověk v tísni ji udělí podzemní síti syrských lékařů a zdravotníků známé jako Doctors Coordinate of Damascus. Lékaři získají toto ocenění za mimořádnou odvahu a nasazení, s nimiž v bezprostředním ohrožení vlastních životů pomáhají civilistům raněným při brutálních represích syrského režimu. Ocenění převezme jeden z koordinátorů syrských lékařů Muhammad Abdal Hádí. V rámci slavnostního zahájení festivalu budou vyhlášeni i vítězové studentské literární soutěže Normální normalizace.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon