Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Dobeš předložil zpožděné vyhlášky: méně dětí do zvláštních škol?

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

Aktivisté je přitom požadovali už na podzim loňského roku. Za nadměrný počet romských dětí v praktických školách je ČR dlouhodobě kritizována na mezinárodním poli.

“Nově se vyhláška věnuje kromě zdravotně postižených také podmínkám vzdělávání dětí, žáků a studentů zdravotně a sociálně znevýhodněných,” popsali úředníci ministerstva hlavní změnu. Sociálně znevýhodněnými se myslí třeba děti z ghett, kterým se rodiče příliš nevěnují a které z těchto důvodů zaostávají ve škole, aniž mají sníženou inteligenci. Tito žáci by měli mít nárok na podporu třeba v podobě asistentů pedagoga, který by jim pomáhal s přípravou na vyučování.

O umístění romských dětí do zvláštních škol přitom často usilují jejich rodiče, kteří většinou tento typ školy sami navštěvovali a kterým praktické školy kvůli vysokému procentu romských žáků připadají pro jejich potomky lepší. Nově by však rodiče museli podepsat informovaný souhlas, kde jim budou srozumitelně vysvětleny výhody a nevýhody praktických škol, třeba to, že po absolvování praktické školy se jejich dítě nebude moci přihlásit na běžnou střední školu.

“Z vlastní zkušenosti vím, že mnozí rodiče odborné terminologii nerozuměli, a mohli se tak nechat zmanipulovat k něčemu, co nechtěli,” uvítala vyhlášky Jana Marečková, která pečuje o svoji zdravotně těžce postiženou sestru.

Vyhlášky byly přitom připraveny už od loňského roku, ministr školství Josef Dobeš (VV) však posunul datum jejich předložení a nechal je dopracovat. “Nyní již obě směřují do vnějšího připomínkového řízení a pevně věřím, že by od nového školního roku mohly začít platit,” uvedl.

Aktivisté z neziskových organizací přitom upozorňovali, že Dobeš problematiku vzdělávání romských dětí přehlíží. Ze statistik ministerstva školství vyplývá, že praktické školy navštěvují dvě neromské děti ze sta. U romských dětí jich je ale třicet ze sta. Podle zprávy Světové banky z roku 2009 přijde vysoká nezaměstnanost a nízké platy Romů státní kasu nejméně na 16 miliard korun ročně. Evropský soud pro lidská práva už v roce 2007 rozhodl, že Česko porušilo právo na vzdělání u 18 Romů tím, že je neoprávněně zařadilo do zvláštních škol.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon