Dny evropského filmu začnou 15. dubna v Praze, pokračují v Brně
Už 17. ročník Dnů evropského filmu, které nabídnou 38 titulů, zahájí 15. dubna v pražském kině Světozor komedie současného německého scenáristy a režiséra Fatiha Akina Soul Kitchen. Snímek na téma přátelství, lásky a boje o domov získal loni v Benátkách Zvláštní cenou poroty. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to uvedla mluvčí přehlídky Alice Aronová.
Pražskou část Dnů evropského filmu zakončí 22. dubna opět v kině Světozor česká premiéra černé komedie Bezva chlap o zdánlivě slušném muži – gangsterovi norského režiséra Hanse Pettera Molanda. Objevila se v soutěži Berlinale, do české distribuce ji zakoupila společnost Aerofilms. Dny evropského filmu budou od 23. do 29. dubna pokračovat v Brně. Jejich ozvěny se na přelomu dubna a května uskuteční v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Olomouci, Plzni, Uherském Hradišti a ve Veselí nad Moravou.
Podle dramaturga přehlídky Zdeňka Blahy se v programu objeví například rakouské drama Otcohra, německé drama režisérky Emily Atefové Cizinec ve mně a francouzsko-belgická groteska Rumba. Téměř beze slov natočená komedie ukazuje, že i ty nejtragičtější momenty lze nakonec překonat. Nenápadnou perličkou v programu se může stát italská komedie Oběd v polovině srpna, kterou v roce 2008 natočil Gianni di Gregorio. Švýcarským “želízkem v ohni” je film Domov režisérky Ursuly Meierové. Je kritikou přehnaného automobilismu, který v podobě nově otevřené dálnice psychicky naruší život do té doby spokojené rodiny. Hlavní roli ztvárnila francouzská herečka Isabelle Huppertová. Ve francouzském politickém thrilleru z doby studené války Krycí jméno: Farewell ztvárnil hlavní roli ruského agenta známý balkánský režisér Emir Kusturica.
V rámci sekce Národní liga, představující filmy přihlášené jednotlivými státy do oscarového klání, bude uvedeno 12 titulů. Například nizozemské drama o kolaboraci Zima za války a lucemburský snímek Zběh. Sekce K věci bude věnována boji proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Výběr filmů byl sestaven ve spolupráci se Zastoupením evropské komise v ČR. To se rozhodlo například pro oceňovaný britský snímek Taková je Anglie! sledující počátky skinheadského hnutí a francouzské syrové drama Chamsa. Jeho hrdinou je romský chlapec, který uteče od své adoptivní rodiny do chudinské čtvrti v Marseille, kde chce skrz krádeže a pochybné kšeftíky nalézt místo na zemi.
Ani letos nebudou chybět současné dokumenty. Slovenskou tvorbu zastoupí snímek Osadné Marka Škopa, oceněný loni na karlovarském festivalu, a oceněný dokument z jihlavské přehlídky Hranice režiséra Jara Vojteka o vesničce na slovensko-ukrajinském pomezí. Česko reprezentuje Oko nad Prahou, ve kterém Olga Špátová zachytila kauzu stavby Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického.
“Dny evropského filmu nabídnou i panelovou diskuzi o digitalizaci filmového dědictví ve střední Evropě,” upozornila Irena Moosová ze Zastoupení Evropské komise v ČR. Delegace k jednotlivým filmům zatím nejsou definitivní. Podrobné informace naleznou zájemci na webových stránkách www.eurofilmfest.cz. Vstupenky se budou prodávat po 90 korunách.
Přehlídka se uskuteční pod záštitou ministra kultury Václava Riedlbaucha, Zastoupení Evropské komise v ČR, primátorů Prahy a Brna Pavla Béma a Romana Onderky. Pořadateli je 23 velvyslanectví a kulturních institutů současných i budoucích členských zemí Evropské unie a hlavní město Praha.