Deník Právo: Bátora bude poradcem ministra školství
Ladislav Bátora, kontroverzní osoba mimo jiné pro své aktivity v extremistické Národní straně, usedne od dubna do křesla poradce ministra školství Josefa Dobeše (VV). Informaci dnes s odvoláním na důvěryhodný zdroj přinesl deník Právo.
Bátora má podle deníku Dobešovi radit v ekonomické oblasti. Dobeš v úterý jmenování Bátory odmítl komentovat. “Své rozhodnutí zveřejním 1. dubna a nepůjde o apríl,” řekl Právu.
Bátora měl původně být Dobešovým prvním náměstkem, ministrovi ho doporučili lidé z okolí prezidenta Václava Klause. Premiér Petr Nečas (ODS) ale již dříve označil Bátorovo angažmá na post náměstka za nepřijatelné.
Nejen Bártova minulost spojená s Národní stranou, ale i řada jeho názorů je označována za kontroverzní. Bátora se ostře vymezuje kromě jiného proti evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu. Je předsedou konzervativní iniciativy D.O.S.T., která stejně jako Klaus odmítala lisabonskou smlouvu a staví se proti Evropské unii. Prezident se v tisku Bátory zastal, kauzu jeho zaměstnání na ministerstvu školství označil za “diktaturu politické korektnosti”.
Nečas naopak uvedl, že člověk, který kandidoval za Národní stranu, nemá v jeho administrativě místo. “V tom není vůbec žádné hodnocení jeho kvalit, nekvalit, jeho vzdělání, nevzdělání, schopností, neschopností, jeho názorů, nenázorů. To je prostě konstatování faktu, že vědomě kandidoval za stranu, která je extremistická, která je nepřijatelná v demokratickém spektru. To je vážný politický krok a není možné, aby byl nominován jako politicky nominovaný náměstek ve vládě, v jejímž čele stojím,” řekl již dříve.
Ministr Dobeš v posledních týdnech čelil několika kauzám, kvůli nimž se dokonce začalo v politických kuloárech údajně mluvit o jeho výměně. Musel vysvětlovat mimořádné odměny svým manažerům, podíl na seminární práci své podřízené, sledování elektronické korespondence na úřadě nebo právě spekulace o výměně náměstků. S nelibostí se setkalo také pořízení reprezentačních fotografií ministra a jeho náměstků, které stálo 70.000 korun.
Kritika směřuje i k ministrovu laxnímu přístupu k proinkluzivním reformám, které by měly zastavit segregaci zdravotně a sociálně znevyhodněných dětí ve školství.