Dekáda v Česku nepřináší výsledky
Česko v posledních dvou letech neudělalo v rámci programu Dekády romské inkluze příliš velký pokrok ve zlepšení situace Romů a v jejich integraci. Gabriela Hrabaňová dnes přiznala, že Česká republika v úrovni vzdělanosti Romů zaostává i za zeměmi, které jsou na tom ekonomicky hůře než naše republika.
Česko v posledních dvou letech neudělalo příliš velký pokrok ve zlepšení situace Romů a v jejich integraci. Mezi devíti zeměmi střední a východní Evropy, které se v roce 2005 zapojily do programu Dekáda Romů, skončilo na čtvrtém místě. Ze čtyř možných bodů si vysloužilo 1,76 bodu. Nejhůře je na tom se vzděláváním Romů.V této oblasti se před nás se dostali země jakou jsou Bulharsko nebo Rumunsko. Čechy zaujaly v této oblasti celkově předposlední místo. Vyplývá to z výsledků monitoringu Dekády jednotlivých států, které jsou do ní zapojeny, tedy Slovenska, Rumunska, Maďarska, Bulharska, Makedonie, Srbska, Chorvatska, Černé hory a České republiky.
“Přestože máme romské asistenty v základních školách a přípravné ročníky, tak je tu stále velká segregace. Mnoho romských dětí se ocitá ve speciálních školách bez pořádné šance na další vzdělávání a uplatnění,” uvedla Hrabaňová.
Naopak na přední místo se Česko dostalo ve skupině akčních plánů Dekády, které by celou situaci Romů měly řešit. „Je pravda, že jsme se nedostali dále než k plánování. Vyhráli jsme ve skupině akčních plánů především proto, že se na něm podílí Kancelář Rady vlády pro záležitosti romské komunity, která o něm každý rok reportuje,“ přiznala Gabriela Hrabaňová.
V prvních dvou letech bylo v naplňování projektu nejúspěšnější Maďarsko. Za ním následovalo s větším odstupem a podobným skóre Bulharsko, Slovensko, Česko, Rumunsko a Chorvatsko. Makedonie a Srbsko jsou ještě víc pozadu a Černá Hora “zamrzla” podle hodnotitelů ve fázi před Dekádou. Hodnocené země mohly získat až čtyři body. Nulu dostaly tehdy, pokud vláda nevyvíjí žádnou činnost. Čtyři body naopak měly za koncepci, plán úkolů s termíny a určením, kdo za ně odpovídá. “Celkově je úspěšnost Dekády někde mezi body 1 a 2. Převládají dílčí opatření a některé počáteční kroky, které se však zatím nevyvinuly v systematické programy,” stojí v hodnotící zprávě.
Ve druhé polovině žebříčku bylo Česko i v zaměstnanosti Romů, v přístupu ke zdravotní péči či v opatřeních proti diskriminaci. ČR totiž stále nemá antidiskriminační zákon. V otázce zaměstnávání pak stát podle hodnotící zprávy spoléhá na neziskové organizace, které připraví pro Romy programy ke zlepšení jejich uplatnitelnosti. Mnoho Romů se do oficiálních rekvalifikačních kurzů prý nedostane. V oblasti zdraví zas sklízí kritiku například to, že na romské komunity se nezaměřují žádné preventivní zdravotní akce. Uprostřed žebříčku zůstalo Česko v bydlení a v institucionálním zajištění Dekády. Zpráva připomíná, že v ČR neexistuje sociální bydlení. Nejlepší byla ČR jen v přípravě akčních plánů. Země má totiž koncepce, které aktualizuje. Zpráva ale doporučuje vytvořit plány pro všechny čtyři oblasti – vzdělání, bydlení, zaměstnanost a zdraví.
Hlavní příčinou neúspěchu České republiky je dle dostupného hodnocení tzv. Monitoringu Dekády nedostatečná komunikace zainteresovaných vládních organizací s místní samosprávou. K tomuto závěru došly společně romské nevládní organizace s nezávislými institucemi, ale i vláda, která sama připouští, že koncept romské integrace není adekvátně implementován.
„My se budeme snažit, aby se akční plány, které máme, převedly na lokální úroveň, aby každý kraj, každé malé město se svojí zodpovědností měly realizační plány a ty v průběhu dekády naplňovaly,“ dodala Hrabaňová.
Mezi hlavními cíli Dekády by mělo být především zmenšení mezery mezi Romy a majoritní společností, a to nejen v České republice, ale i v ostatních zemích, které jsou do Dekády zapojeny. „Hlavní je zapojit Romy do procesu řešení romské otázky a to jak do jeho přípravy, implementace, tak do samotné realizace,“ doplnila Hrabaňová.
Úkolem na dalších pár let je podle Hrabaňové nejen mít plány na krátká časová období, ale i motivovat lokální vlády, aby ony samy se snažily více pracovat.
Motivací by měly být příklady z dobré praxe, které fungují v jiných oblastech či v jiných zemích. „Ve spolupráci s nadací Otevřená společnost Praha chystáme aktivity, se kterými bychom chtěli přijít do některých lokalit a otevřít komunikaci mezi lokálními zastupiteli a romskými organizacemi a zkusit něco jako komunitní plánování. Vyzdvihnout věci, které se povedly a převést je třeba do jiných regionů apod.“
Mezi další činnosti Dekády romské inkluze České republiky je například i vydávání časopisu Jekhetane, který byl na tiskové konferenci představen. Zároveň byl vydán DecadeWatch, což je první vyhodnocení vládních aktivit v rámci Dekády. Tato analýza hodnotí období od jejího zahájení v roce 2005 do konce roku 2006. Byla vypracována koalicí romských neziskových organizací a aktivistů ze všech zúčastněných zemí Dekády.
Dekáda je mezinárodní program ke zlepšení situace Romů a k jejich integraci. Začala v únoru 2005 a potrvá do roku 2015. Program iniciovala Světová banka a Institut otevřené společnosti (OSI – Open Society Institute).