Český statistický úřad chce přesvědčit Romy, aby se při sčítání lidu hlásili ke své národnosti
Český statistický úřad (ČSÚ) se nijak netají tím, že se prostřednictvím svých pracovníků během sčítání lidí, bytů a domů, které proběhne na jaře, pokusí zapůsobit na Romy tak, aby se přihlásili ke své národnosti.
Důvodem k tomuto kroku je pro ČSÚ výsledek posledního sčítání, který byl do značné míry zkreslený. Vyšlo z něj, že v České republice žije jen dvanáct tisíc Romů. Terénní pracovníci vidí hlavní příčiny skutečnosti, že se řada Romů ke své národnosti nepřihlásila, především v tom, že se mezi Romy stále udržuje strach pramenící z negativních zkušeností s evidencí v minulosti (především živé vzpomínky na období druhé světové války), jiní se za svůj původ stydí.
Příkladem zkreslených údajů vzešlých z minulého sčítání může posloužit Litvínov. Při posledním sčítání se zde k romské národnosti přihlásilo jen 81 lidí. Přitom jen na janovském sídlišti žijí tisíce Romů. Podobné to bylo ale v celém Česku. “Nemusejí se obávat přiznat se k romské národnosti. Důležitější věcí je, proč je důležité se k tomu přiznat. Navíc v některých lokalitách opravdu žijí lidé, kteří nemají žádné právní povědomí, které by jim umožnilo si dotazník vyplnit,” řekl terénní pracovník Jan Šipoš z Člověka v tísni.
Sčítání totiž může přinést změny i ve městech. Tam, kde se k některé z národnostních menšin přihlásí alespoň deset procent obyvatel, musí města zřídit např. výbory pro národnostní menšiny. Takový výbor funguje už třeba v Chomutově.
Český statistický úřad spolupracuje s nevládními organizacemi a do sociálně vyloučených lokalit pošle kromě pracovníka České pošty také speciálně proškolené romské poradce nebo sociální pracovníky. Ti lidem poradí, jak dotazníky statistiků vyplnit. Nejvíc romských asistentů bude v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. “Připraveny jsou vysvětlivky k vyplnění formulářů v romském jazyce, i tato překážka by měla být překonána,” podotkl Stanislav Drápal, místopředseda Českého statistického úřadu.