Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Analýza pracovních inzerátů ukázala, že každý šestý diskriminuje

31. ledna 2012
Čtení na 5 minut

Nedávná analýza veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského poukázala na nelichotivý fakt. Z dvanácti tisíc inzerátů serveru www.prace.cz nabízejících práci jich šestina obsahuje minimálně jeden diskriminační požadavek. Lidé, kteří mají zájem pracovat, jsou tak už dopředu vyloučeni z možnosti získat zaměstnání.

Nejčastěji firmy uchazeče o práci diskriminují pro věk a pohlaví, podle šetření se ale objevují i inzeráty diskriminující zdravotně postižené nebo příslušníky jiných národností a států. U mnoha se jako neoprávněný ukázal požadavek čistého trestního rejstříku. Diskriminačního jednání se dle analýzy nejčastěji dopouštějí pražští zaměstnavatelé, naopak nejméně firmy z Karlovarského a Olomouckého kraje.

Podle serveru Našepeníze.cz zákon o zaměstnanosti přímo zakazuje činit nabídky, které mají diskriminační charakter, a úřady práce mohou porušení zákazu trestat pokutou. Příkaz k rovnému zacházení při výběru zaměstnanců však není dle serveru absolutní. Pokud existuje podstatný důvod, zejména povaha vykonávaného zaměstnání, nerovné zacházení není považováno za diskriminaci. Existují například profese (zejména umělecké nebo sportovní), pro jejichž výkon bude odmítnutí uchazeče určitého pohlaví oprávněné – například odmítnutí ženy do mužského pěveckého sboru. Pro jiné profese je zase nezbytné požadovat určitý minimální věk či odbornou praxi (např. minimální věk pro výkon některých ústavních a veřejných funkcí).

Práce jen pro mladé
Formulace, která nejčastěji přímo či nepřímo vylučuje zájemce o práci, se týká uchazečova věku. Jestliže z inzerátu vyplývá, že je hledán uchazeč určitého věku nebo do určitého věku, jedná se o přímou diskriminaci. Podle analýzy ombudsmana se v této kategorii ocitaly inzeráty hledající na pozice top manažerů mladé uchazeče, telefonní operátor musel mít do 35 let nebo obchodní manažer musel mít nejméně dvacet let.

Naopak nepřímé diskriminace se dopouští inzerát, který nabízí práci v mladém kolektivu. “Z nabídky vyplývá, že preferováni budou uchazeči mladší. Jedná se o nepřímou diskriminaci, protože takto formulovaná nabídka dopředu odradí část uchazečů vyššího věku,” uvedl ombudsman pro server Aktuálně.cz.


Bereme kohokoli, muže přednostně

Jak analýza odhalila, mnohé inzeráty neoprávněně praktikují rozdílné zacházení na základě pohlaví. Diskriminační je taková nabídka práce, která je určena pouze mužům nebo pouze ženám. Ani argument větší fyzické náročnosti práce nelze použít k obecnému vyloučení žen (s výjimkou ochrany těhotenství a mateřství) – není možné vyloučit ženy ze zaměstnání jen proto, že by měly být více chráněny proti rizikům, která se týkají stejně jak mužů, tak žen (např. práce v podzemí).

Podle serveru Našepeníze.cz uvedení názvu pracovní pozice v mužském rodě však samo o sobě diskriminaci nemusí představovat, protože mužský rod se v češtině používá pro souhrnné označení mužů i žen (např. formulace “prezident republiky je hlavou státu” v Ústavě ČR nevylučuje kandidaturu žen). Jestliže je však použit ženský rod, je nabídka práce určena pouze ženám a jedná se o diskriminaci (např. “hledáme prodavačku, uklízečku, asistentku, kadeřnici…”).

Rozdílné zacházení je podle analýzy přípustné tehdy, pokud to vyžaduje povaha nabízené práce a určité pohlaví je “nezbytným předpokladem”. “Není například diskriminací, pokud inzerát hledá ženu na pozici modelky dámského prádla. Naopak hledání pouze ženy na propagaci zboží v obchodě je diskriminační, protože ženské pohlaví není “nezbytným předpokladem” a tuto pozici může zastávat i muž,” uvedl Varvařovský.

Podle analýzy jsou problematické také inzeráty, které upřednostňují zájemce o práci na základě rodinných poměrů. To je přednostní přijímání ženatých/vdaných uchazečů na práci, pro jejíž výkon nemá rodinný stav vliv, tj. manželství či rodičovství není kvalifikací (např. práce “vhodná pro maminky na mateřské”, “manželské nebo partnerské dvojice výhodou”).


Hezky česky

V inzerátech se také objevil požadavek na znalost českého jazyka. Ta může být podle Varvařovského legitimní u profesí, kde je potřeba častá komunikace s ostatními zaměstnanci (např. znalost češtiny na úrovni rodilého mluvčího u obchodního zástupce, tiskového mluvčího apod.). “Jsou však pracovní místa, na nichž lze vystačit s minimální znalostí jazyka (dělnické pozice apod.). Vyžadování nepřiměřené znalosti českého jazyka vzhledem k nabízené pracovní pozici může být nepřímou diskriminací z důvodu státní příslušnosti,” uvedl ombudsman v analýze.

V inzerátech se objevila i diskriminace občanů jiné než české národnosti a příslušnosti. Právo Evropské unie přitom zaručuje volný pohyb pracovníků v EU a zakazuje diskriminaci na základě státní příslušnosti. Požadavek české národnosti je sice na státní příslušnosti nezávislý, ale odradí občany ČR jiné národnosti nebo cizince usazené na území ČR (např. “hledá se vedoucí české národnosti”). Z povahy věci se proto jedná o diskriminaci.


Zn.: čistý trestní rejstřík

Ve více než 600 inzertních nabídkách ochránce našel požadavek na doložení bezúhonnosti výpisem z rejstříku trestů. V naprosté většině případů byl požadován čistý rejstřík. Ochránce v této souvislosti upozorňuje, že pokud není podmínka bezúhonnosti stanovena právním předpisem, musí být vždy zvažováno, zda je předložení výpisu z rejstříku trestů nezbytné a přiměřené. Za diskriminaci to veřejný ochránce práv považuje v situaci, kdy firma například jako pomocnou sílu na stavbu nebo do zahradnictví požaduje člověka s čistým trestním rejstříkem.

Vyžadování čistého výpisu z rejstříku trestů i pro nekvalifikované manuální práce je neadekvátní a negativně dopadá na odsouzené osoby, které se po výkonu trestu snaží získat zaměstnání. Významně tak podle Varvařovského stěžuje proces resocializace a prevenci recidivy.

Ochránce je toho názoru, že zaměstnavatel může vyžadovat výpis z rejstříku trestů, je-li to potřebné vzhledem k povaze práce. Pokud dospěje k závěru, že ano, měl by brát v úvahu i povahu trestného činu. Jestliže se uchazeč dopustil trestné činnosti nesouvisející s poptávanou prací, není přiměřené, aby byl odmítnut pouze na základě trestní minulosti. Je legitimní odmítnout osobu odsouzenou za týrání svěřené osoby např. na pozici vychovatele, či odsouzeného za majetkovou trestnou činnost na pozici pokladníka. Nepřijetí takové osoby např. na zahradnické práce je však nepřiměřené.

Analýze bylo podrobeno 12 044 inzerátů, které byly v týdnu od 1. do 7. dubna 2011 uveřejněny na největším portálu s pracovní inzercí v ČR www.prace.cz.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon