ALTER EGO
V úterý 22. dubna 2008 od 14 hodin se v Českém centru Praha, Rytířská 31 uskutečnilo oficiální zahájení evropského projektu Alter Ego.
Během programu byli představeni patronka projektu – zpěvačka Tonya Graves a zástupci partnerů projektu – Masarykovy univerzity v Brně, společnosti Člověk v tísni, Národního institutu dětí a mládeže a Institutu umění – Divadelního ústavu. Součástí programu bude také oficiální spuštění webové stránky projektu,http://www.alterego-europe.eu v České republice.
Projekt ALTER EGO je jedním ze sedmi hlavních projektů podpořených Evropskou komisí v rámci letošního Evropského roku mezikulturního dialogu. Uskuteční se ve 22 zemích Evropské unie v období od dubna 2008 do února 2009 a jeho cílem je přispět k mezikulturnímu porozumění mezi mladými lidmi prostřednictvím uměleckých disciplín.
Základem projektu je mezinárodní umělecká on-line soutěž pro mladé lidi narozené v letech 1990-1994, jejichž úkolem je ztvárnit libovolnou technikou (např. kresba, fotografie, video, hudba, počítačová animace) dvojportrét sebe a jiného – skutečného nebo fiktivního, přibližně stejně starého člověka z etnicky, kulturně nebo sociálně odlišného prostředí. Od konce dubna do 5. září 2008 mohou soutěžící vkládat dvojportréty, resp. jejich digitální fotografie, na internetovou stránku Alter Ego (http://www.alterego-europe.eu), kde budou volně ke shlédnutí. Odborná porota v každé zemi vybere ze všech příspěvků deset nejzdařilejších a z těch pak veřejnost prostřednictvím on-line hlasování, které bude probíhat od 15. září do 3. října 2008, zvolí dva vítězné dvojportréty. Jejich autoři se spolu s 42 vítězi z ostatních evropských zemí zúčastní v listopadu 2008 pětidenního workshopu v Dánsku, vedeného evropskými umělci z minoritního či přistěhovaleckého prostředí a zaměřeného na rozvoj uměleckých schopností a mezikulturní dialog.
Z děl, která budou na workshopu vytvořena, a z vybraných dvojportrétů vznikne putovní výstava, která bude od ledna do března 2009 prezentována v evropských kulturních institutech a současně i na internetu a na DVD. Samotní absolventi workshopu budou po návratu působit jako „vyslanci pro šíření mezikulturního dialogu“ ve své zemi – na školách, v kulturních a komunitních centrech i na půdě vládních institucí. Projekt Alter Ego a metody vyvinuté při jeho realizaci mají v neposlední řadě ambici stát se inspirativním vzorem pro učitele základních a středních škol, kteří se zajímají o multikulturní výchovu a vzdělávání.
Projekt je realizován sítí evropských kulturních institutů EUNIC (http://www.eunic-europe.eu
Na úrovni České republiky jsou koordinátorem projektu Česká centra (http://www.czechcentres.cz
Kontakty:
Internetová stránka projektu:
Koordinátorka projektu v České republice:
PhDr. Helena Kovaříková
E-mail: kovarikova@czech.cz
Patron projektu: Tonya Graves
Partneři projektu:
Masarykova univerzita
Člověk v tísni, o. p. s.
Národní institut dětí a mládeže
Institut umění – Divadelní ústav