Agentura bude pomáhat v dalších místech sociálního vyloučení
O pomoc agentury pro sociální začleňování v romských komunitách, která dosud pracovala na 23 místech republiky, stojí další devatenáct měst a obcí, které se přihlásily do výběrového řízení. Vybrat mohou experti ovšem podle mluvčího agentury Václava Zemana zhruba sedm z nich, má se tak stát v dubnu.
Loni stát na činnost agentury vydal 11,4 milionu korun. Dalších 16 milionů dostala z evropských fondů. Působila zatím ve 23 lokalitách. Začátkem února ze dne na den odešla z Holešova. Zdůvodnila to tím, že nesouhlasí s tamními “segregačními praktikami”. Dalších šest míst opustí vládní poradci k pololetí, a to po třech letech práce, zcela podle původního plánu. Podle Václava Zemana se tak uvolní prostor a mohli by nastoupit do oněch nově vybraných sedmi míst. Možná i víc, to se ukáže složitost situace vybraných lokalit a finanční prostředky.
Seznam měst a obcí ucházejících se o začlenění do činnosti agentury, zatím nechtějí jeho pracovníci zveřejnit, i proto aby se co nejméně mohlo ovlivňovat výběrové řízení. Podle informací ČTK má o spolupráci s odborníky zájem třeba Sokolov či Karviná.
Agentura nabízí obcím a městům odborné vedení na tři roky. V případě zájmu a potřeby je možné dobu prodloužit. Poradce ve vybraném místě dá dohromady lidi z radnic, úřadů práce, škol, neziskových organizací či policie a nastartuje jejich spolupráci. Po analýze podmínek pak společně vytvoří podle místních potřeb plán začleňování. Obsahuje kroky, které je potřeba podniknout ve vzdělávání, bydlení, bezpečnosti či zaměstnávání. Agentura pomůže i s žádostmi o dotace na projekty ke zlepšení situace.
Takových místní organizátoři připravili podle Zemana ve spolupráci s agenturou už 85. “Ty, které jsou již v realizační fázi, přinesly přibližně 82 milionů korun,” uvedl Zeman. Pokud by byli pořadatelé dál se žádostmi o peníze úspěšní, mohli by získat ještě 250 milionů.
Na kolik vyjde agenturní působení v jedné lokalitě, není jasné. Poradce mívá na starosti obvykle dvě místa. Podle Zemana se náklady na činnost v jednotlivých městech a obcích liší. Zatím se ukazuje, že agenturní pomoc funguje spíš v menších obcích a městech než ve větších. Většinou už totiž sama mají nějaké programy a vlastní systém. Přínos agenturních poradců ve 13 prvních lokalitách má zhodnotit analýza. Její autor vzejde z výběrového řízení.
Podle odborné analýzy společnosti Gabal Analysis & Consulting sociologa Ivana Gabala existuje v Česku přes 300 chudinských domů a čtvrtí. Dnes jich ovšem může být více, neboť šetření bylo prováděno a zveřejněno v létě 2006. V těchto lokalitách žije podle odhadů na 80 tisíc lidí. Agentura začala v roce 2008 působit ve 12 místech, později k nim přibyl Litvínov. V roce 2010 konzultanti přibrali další desítku měst a obcí. Monitorovací výbor teď rozhodl o tom, že podle plánu po třech letech ukončí svou činnost v šesti místech – v Brně, Broumově, Přerově, Slezské Ostravě, Roudnici nad Labem a na Jesenicku. V další šestici míst – v Břeclavi, Chebu, Litvínově, Mostě, Ústí nad Labem a v regionu Šluknovsko – naopak zůstane agentura ještě o rok a půl déle. Rozhovor s ředitelem agentury Martinem Šimáčkem o jejím přinese časopis RV, který vyjde za týden a můžete si jej objednat na www.romea.cz.