669 dětí smělo žít. Většina to štěstí neměla
Začínala druhá světová válka, mnohým řinčení jejích zbraní předznamenalo těžkých šest let, vybraným skupinám obyvatel ale začala zvonit hrana. A Nicolas Winton, tehdy ještě bez šlechtického titulu, vypravil první vlak plný židovských dětí. Uchránil je tak osudu, který stihl šest miliónu evropských Židů.
Čin, bez sentimentu a zveličování hodný přívlastku hrdinský, nyní připomíná výstava na pražském Vyšehradě. Siru Wintonovi bylo právě 102 let a tak expozici dokumentující jeho záchranu 669 českých převážně židovských dětí před nacismem zahájilo v Praze symbolické sfouknutí svíček na narozeninovém dortu oslavence. Ten mezitím zahajoval stejnou výstavu v Londýně, kam v roce 1939 mířily vlaky se zachráněnými dětmi.
Autorem výstavy je režisér a kameraman Jaroslav Brabec. Panely instalované u Starého purkrabství na Vyšehradě ukazují osudy konkrétních dětí spolu s jejich fotografiemi a životním příběhem. Jednou ze zachráněných byla třeba Eva Krušinová, která v roce 1939 přijela do Anglie jako sedmnáctiletá. “Maminka o tom hodně mluvila, opakovaně se setkala s panem Wintonem a oceňovala, že je zachránil,” uvedla její dcera Marie Zunová, která se akce zúčastnila spolu s dalšími Wintonovými “dětmi” a jejich potomky.
“Věřím, že výstava o nástupu fašizmu, hrůzách holokaustu a mimořádném úsilí Britského výboru pro uprchlíky z Československa a jeho dětské sekce Nicholase Wintona z roku 1939, nebude jen historickým ohlédnutím za dobou dávno minulou, ale především emotivním a z historie poučeným pohledem na současnost,” uvedl autor výstavy Brabec.
Víkendového slavnostního zahájení se zúčastnila také britská velvyslankyně Sian Macleodová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová nebo ministr obrany Alexandr Vondra. Ti spolu s pamětníky pozdravili Wintona po telefonu.
Akce s podtitulem “Fotografie a dokumenty o životě dětí, které směly žít, a o historii, ze které se lidstvo dosud nedokázalo poučit” volně navazuje na projekt Winton Train, kdy se v roce 2009 vydaly Wintonovy “děti” na cestu historickým vlakem z Prahy do Londýna. Fotografie z této cesty jsou součástí výstavy, stejně jako dobové snímky, cestovní pasy a víza dětí nebo dokumenty o koncentračních táborech Auschwitz – Birkenau. Součástí instalace jsou i mapy a dokumenty o fašistickém pronásledování Židů a pogromech.
Za svůj čin byl Winton ve vlasti povýšen do šlechtického stavu a Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Letos v lednu se také v Praze účastnil premiéry filmu Nickyho rodina, který o jeho činu pojednává.
Výstava potrvá do konce července, v Londýně bude zakončena ještě o měsíc dřív. Poté by měla expozice putovat do Německa, Izraele, USA či na Nový Zéland.