Zdeněk Ryšavý: Co s nenávistí na internetu? Úvodní projev na konferenci mezinárodní sítě INACH
Včera proběhla v pražském hotelu Belvedere konference s názvem “Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí“. Konference zaměřená na způsoby řešení nenávistných toků v online prostředí. Jedním z řečníků byl i ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje jeho úvodní projev v plném znění.
Dámy a pánové,
dovolte mi, abych i já vás jménem organizace ROMEA přivítal zde v Praze na výroční konferenci mezinárodní sítě INACH.
Vítám vás v České republice, v zemi, kde byl dlouhou dobu prezidentem Václav Havel, jeden z největších bojovníků za lidská práva, jeden z největších bojovníků proti šíření nenávisti a proti šíření lží. Jeho heslo Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí je však dnes v České republice zesměšňováno. Lidé jako já nebo vy, jsou posměšně nazývání pravdoláskaři nebo sluníčkáři.
Prezidentem je člověk, který lživě tvrdí, že 90% procent Romů v ČR nepracuje a že zfackování Romů, kteří nepracují, je velmi humánní metoda, která se zpravidla osvědčuje. Místopředsedou poslanecké sněmovny je pak člověk, který otevřeně zlehčuje a popírá utrpení Romů v koncentračním táboře v Letech u Písku. A takto bych mohl pokračovat. Výroky politiků se pak s patřičnými komentáři šíří internetem. A jak tedy na takové lži a šíření nenávisti vůči Romům v on-line prostředí reagovat?
ROMEA se pravidelně proti takovým výrokům politiků nebo dalších lidí ohrazuje a snaží se reagovat předložením jasných faktů a důkazů. Je to ta správná forma reakce? A dokážeme jí dostat ke stejnému množství lidí, jako se dostaly původní lživé a nenávistné výroky?
Díky zpravodajskému serveru Romea.cz se nám daří posouvat do velkých médií i reakce samotných Romů. Příkladem může být odpověď prezidentu Zemanovi na jeho nehorázné výroky o nepracujících Romech, kdy Romové doslova zaplavili Facebook svými fotkami, jak pracují v nejrůznějších profesích. I díky Romea.cz se tato aktivita dostala do hlavních zpravodajských relací v zemi, ale i do zahraničních agentur. Je tohle ta správná reakce?
ROMEA, společně s organizací In Iustitia a agenturou Publicis v září spustila kampaň zaměřenou na svědky nenávistných útoků. Snažili jsme se poskytnout návod, jak v některých konkrétních situacích může okolí reagovat, jak poskytnout pomoc napadené osobě a to jak v reálném prostředí, tak i v on-line prostoru. Je tohle ta správná cesta?
Paradoxně hned po zveřejnění spotu se terčem nenávistných komentářů stal herec Hynek Čermák, který v klipu vystupuje a důvodem bylo, že spot natočil společně s organizací ROMEA, tedy organizací zabývající se romskou tematikou.
A takové útoky nejsou ojedinělé. Samotné organizaci ROMEA bylo například vyhrožováno vypálením. Když jsme kvůli tomuto konkrétnímu komentáři podali trestní oznámení, bylo nám řečeno, že se nejedná o trestný čin. Stejně jako v dalších případech, kdy pisatelé například psali o stahování romských dětí z kůže. Státní zástupkyně to označila za jakési „internetové glosátorství.“
Jsem rád, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na nedávné konferenci Nenávist na internetu jasně uvedl, že pisatelé nenávistných příspěvků by měli vědět, že jsou dohledatelní a mohou nést zodpovědnost. Zmínil také, že nejčastějším terčem předsudečné nenávisti na českém internetu jsou stále Romové, a proto si myslím, že téma výroční konference INACH bylo vybráno velmi dobře.
Věřím, že se dnes budeme velmi konkrétně bavit o možných postupech boje proti anticiganismu na internetu. Věřím, že si vzájemně vyměníme zkušenosti a najdeme ty nejefektivnější postupy a reakce na nenávistné útoky.