Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zlato ze Světových letních her Speciálních olympiád získala Adéla Mižigárová z Košic

18. března 2019
Čtení na 2 minuty
Adela Mižigárová (vlevo) se svou zlatou medailí (FOTO: Special Olympics Slovakia)

Adela Mižigárová z Košic získala zlato ve skoku do výšky na Světových letních hrách Speciálních olympiád 2019 ve Spojených arabských emirátech. Slovenská reprezentantka získala v sobotu i stříbro v běhu na 200 metrů. Ve vrhu koulí si stříbro vybojovala Denisa Horváthová a bronz ve stejné disciplíně Ladislav Jakubčo. Informuje o tom slovenský server Denník N.

“Vyhrála jsem zlatou medaili ve skoku do výšky. Cítila jsem, že dnes se to může podařit, a mám velkou radost,” řekla podel Denníku N žákyně základní speciální školy v Košicích.

“Obě disciplíny zvládla výborně, protože trénink je jedna věc, ale soutěž jiná. U těchto našich sportovcích hraje roli každá drobnost. Změna prostředí, adrenalin, únava, ale Adela to dala jako paní sportovkyně. Věřila si,” zhodnotila v tiskové zprávě její trenérka a současně ředitelka košické speciální základní školy Jana Valenčáková.

Trenérka měla velkou radost i ze stříbra Denisy Horváthové a bronzu Ladislava Jakubča, kteří soutěžili ve vrhu koulí. “Bojují a vědí, že nejen za sebe, ale i za Slováky, za celé Slovensko. Jsou výborná parta a navzájem se nesmírně podporují,” doplnila podle Denníku N Valenčáková.

V neděli se v Dubaji dařilo i plavci Petrovi Išpoldovi, který v disciplíně volný způsob na 200 metrů získal stříbro, stejně tak stříbrnou příčku obsadil i jezdec Filip Grant v trailu.

Podle informací na stránkách Českého hnutí speciálních olympiád (ČHSO) je cílem těchto sportovních akcí umožnit co největšímu počtu lidí s mentálním postižením pravidelně sportovat a účastnit se sportovních soutěží bez ohledu na absolutní výkonnost. Výkon je v Speciálních Olympiádách chápán jako kategorie individuální, sportovci jsou při sportovních soutěžích rozděleni zásadně do skupin podle své výkonnosti a každému z nich se nakonec dostane ocenění a uznání. Vyhrát tak mohou i sportovci s těžkým stupněm mentálního postižení. Celý program speciálních olympiád má tedy vedle vlastní sportovní hodnoty velký význam sociální, kdy sportovci vstupují do uznávaných a oceňovaných rolí závodníků a v neposlední řadě přispívá i k obohacení citového života mentálně postižených sportovců a jejich rodičů, kteří mnohdy poprvé v životě mohou se svým dítětem prožít pocit úspěchu a radosti, stojí na webu ČHSO.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon