Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Začíná olympiáda v Riu. V týmu sportovců - uprchlíků bude i plavkyně, která zachránila životy

04. srpna 2016
Čtení na 3 minuty
Yusra Mardini (FOTO: Organisation des Nations Unies, Wikimedia Commons)

V pátek 5. srpna začínají v brazilském Riu de Janeiru 31. letní olympijské hry. Rio se tak stalo prvním jihoamerickým městem, ve kterém se olympiáda koná. Na slavnostním zahájení se v průvodu na legendárním stadionu Maracanã mezi sportovci ze všech zúčastněných zemí představí i tým sportovců – uprchlíků.

„Přední sportovci z řad uprchlíků, kteří nemohou reprezentovat žádnou zemi, budou moci startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiru,“ uvedl předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach na zasedání Valného shromáždění OSN už v říjnu loňského roku.

Tento tým má podle něj být symbolem naděje pro všechny uprchlíky světa a upozorní svět na skutečný rozsah uprchlické krize. Od vzniku novodobých olympijských her v roce 1896 se tak poprvé v historii představí tým bez národní příslušnosti – na stadion je povede olympijská vlajka a na jejich počest zahraje olympijská hymna.

“V současnosti by žádný z těchto sportovců neměl šanci startovat na olympijských hrách, i kdyby se svými výsledky kvalifikoval. S uprchlickým statutem nemají mateřskou zemi ani národní olympijský výbor, které by reprezentovali. (…) Olympijské hry jsou obdobím, kdy se mají uskutečňovat v praxi hodnoty jako tolerance, solidarita a mír,“ řekl Bach.

MOV vybíral sportovce ze 43 kandidátů – nakonec na základě sportovní výkonnosti i životní situace zařadil do týmu deset sportovců, kteří mají oficiální statut uprchlíka udělený Organizací spojených národů. Mezi členy týmu jsou sportovci z Jižního Súdánu, Etiopie, Demokratické republiky Kongo a Sýrie. Z té pochází například Yusra Mardini, osmnáctiletá plavkyně. Svou zemi již dříve reprezentovala na mistrovství světa a jejím životním snem bylo dostat se právě na olympiádu.

Jak o jejím příběhu informoval Český rozhlas, poté, co se Yusra rozhodla se svou sestrou ze Sýrie utéct, dostaly se přes Libanon do Turecka, odkud se s pomocí překupníků doplavily do Řecka. I díky tomu, že jako jedna z mála uměla plavat, pomohla sportovkyně spolu se svou sestrou a další ženou zachránit ostatní přítomné na člunu, když hrozilo, že se plavidlo převrátí.

Z řeckého ostrova Lesbos se Yusra dostala až do Německa. V Berlíně se jí podařilo kontaktovat místní plavecký klub, ve kterém se jí ujal trenér Sven Spannekrebs, a který ji neváhal zařadit do týmu.

REPORTÁŽ ČRO

Yusra plave o život – prohlédněte si interaktivní reportáž Českého rozhlasu.

Složení týmu uprchlíků na olympijských hrách v Riu de Janeiro 2016:

(Jméno – Země původu / Současná země pobytu – Sport – Disciplína)

Rami Anis – Sýrie / Belgie – Plavání – 100 m motýlek

(FOTO: youtube.com)

Yiech Biel – Jižní Súdán / Keňa – Atletika – 800 m

(FOTO: unhcr.org)

James Chiengjiek – Jižní Súdán / Keňa – Atletika – 400 m

(FOTO: unhcr.org)

Yonas Kinde – Etiopie / Lucembursko – Atletika – Maraton

(FOTO: youtube.com)

Anjelina Lohalith – Jižní Súdán / Keňa – Atletika – 1500 m

(FOTO: rio2016.com)

Rose Lokonyen – Jižní Súdán / Keňa – Atletika – 800 m

(FOTO: unhcr.org)

Paulo Lokoro – Jižní Súdán / Keňa – Atletika – 1500 m

(FOTO: unhcr.org)

Yolande Mabika – Demokratická republika Kongo / Brazílie – Judo – do 70 kg

(FOTO: unhcr.org)

Yusra Mardini – Sýrie / Německo – Plavání – 200 m volný způsob

(FOTO: unhcr.org)

Popole Misenga – Demokratická republika Kongo / Brazílie – Judo – do 90 kg

(FOTO: unhcr.org)

 

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon