Zástupci NNO reagují na Matoviče: Pomáhali jsme v osadách dávno před vámi. Zavřením se nákaza v osadě šíří rychleji
Zástupci slovenských neziskových organizací reagují na výroky premiéra Igora Matoviče, který se prudce opřel do kritiků vládního postupu v souvislosti s uzavíráním několika romských osad kvůli nákaze koronavirem. Mimojiné je vyzval, aby sebrali odvahu a přišli do osad pomoci.
„Připomínáme, že mnoho osobností a nevládních organizací, které se přidaly k výzvě za odstranění diskriminačních opatření vůči romským marginalizovaným komunitám, aktivně působilo a pomáhalo v lokalitách už dávno před výzvou, dokonce ještě před nástupem současné vlády,“ uvedli ve svém prohlášení zástupci organizací Ingrid Kosová, Zuzana Havířová a Vlado Rafael.
Připomínají v něm také, že jejich připomínky vycházely z dlouhodobých zkušeností práce v chudých, nejen romských lokalitách, a směřovaly k postupu při uzavírání romských komunit, uvnitř kterých hrozí riziko rychlejší nákazy na většinu zdravých obyvatel než v případě individuální karantény infikovaných.
„Je nekonstruktivní oslabovat veřejnými vyhlášeními na sociálních sítích ze strany premiéra spolupráci vlády SR s nevládními organizacemi,“ stojí v prohlášení s tím, že zástupci organizací nemají v úmyslu dále pokračovat v dialogu podobným konfrontačním způsobem.
Zveřejňujeme prohlášení v plném znění.
Prohlášení nevládních organizací k statusu Igora Matoviče na sociálních sítích s názvem „Osady v karanténě a lidskoprávní aktivisté“
V současné situaci šíření nákazy COVID-19 ohrožující životy našich spoluobčanů je nekonstruktivní oslabovat veřejnými prohlášeními na sociálních sítích ze strany premiéra spolupráci vlády SR a nevládními organizacemi. My, zástupci a zástupkyně nevládních organizací, vyjadřujeme zklamání a prohlašujeme, že nemáme v úmyslu dále pokračovat v dialogu takovýmto konfrontačním způsobem.
Fungující demokratická společnost je výsledkem rovnováhy mezi veřejným, podnikatelským a třetím sektorem, jehož úlohou je krom jiného upozorňovat na rizika rozhodnutí vlády SR s negativním vlivem na život obyvatel naší země ve všech kulturně-společenských či ekonomických otázkách nevyjímaje téma ochrany lidských práv a práv menšin.
Vycházejíce z dlouhodobých odborných vědomostí a zkušeností s prací v chudých komunitách, nejen romských, jsme aktivně upozornili vládu – s desítkami dalších organizací – nejprve na nutnost testování v romských komunitách jako jedné z nejrizikovějších skupin obyvatelstva. Následně jsme vládu vyzvali k odstranění nerovného a velmi rizikového přístupu při uzavírání romských komunit, neboť uvnitř nich dochází k riziku rychlejšího šíření nákazy na většinu zdravých obyvatel v karanténě.
V této situaci jsme vládě doporučili zavedení individuální karantenizace infikovaných, jejich oddělení od zdravé populace a testování všech, kteří s nimi přišli do styku. Tento postup se nám jeví efektivnější než nepromyšlená kolektivní izolace komunit, zabezpečení humanitární pomoci a čekání na nekontrolovatelný nárůst infikovaných.
Připomínáme, že mnoho osobností a nevládních organizací, které se přidaly k výzvě za odstranění diskriminačních opatření vůči romským marginalizovaným komunitám, aktivně působilo a pomáhalo v lokalitách dávno před výzvou, dokonce ještě před nástupem současné vlády. Zároveň připomínáme, že organizace, které nepracují přímo v komunitách, a jejichž agendou je dohled nad dodržováním lidských práv a svobod, jsou neodmyslitelnou součástí veřejného života a jejich úloha je v demokratické společnosti nezbytná.
Apelujeme na premiéra SR, stejně jako na ostatní lídry současné politické scény, aby vnímali snahy nevládních organizací jako aktivity, jejichž cílem je ochrana důstojnosti a života našich spoluobčanů na základě dlouhodobých zkušeností, a které se od začátku podílejí na osvětové činnosti a humanitární pomoci v komunitách. Věříme, že upozorněním na případná rizika neohrožujeme spolupráci, ale naopak věříme, že naše výzvy budou vnímané jako snahy o zkvalitnění práce vlády SR při zavádění karanténních opatření.
Ingrid Kosová, QUO VADIS, o. z.
Zuzana Havířová, Rómske advokačné a výskumné stredisko
Vlado Rafael, eduRoma